«Яндекс»-ը հետ է կանչել 2022 թվականի ֆինանսական ցուցանիշների կանխատեսումը
«Յանդեքս»-ը որոշել է հետ կանչել 2022 թվականի ֆինանսական ցուցանիշների կանխատեսումը։ Այս մասին ասվում է ընկերության կայքում հրապարակված տարեկան հաշվետվության մեջ։
«Ներկա պայմաններում ոչինչ հնարավոր չէ կանխատեսել կարճաժամկետ կամ միջնաժամկետ հեռանկարում, ուստի նախկին վերլուծությունների վրա այլևս չի կարելի հիմնվել»,- ասվում է փաստաթղթում։
Միևնույն ժամանակ, մինչև կանխատեսումը հանելը, Yandex-ը ակնկալում էր եկամուտների աճ Search and Portal հատվածում միջինը 15-18%-ով:
Ընկերությունը հավելել է, որ ծրագրված ներդրումներից շատերը ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում կասեցվել են հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով։ Խոսքը, մասնավորապես, ընկերության ֆինանսական վիճակի և գործունեության վրա բազմաթիվ գործոնների էական բացասական ազդեցության մասին է։Մարտի սկզբին Yandex-ը հայտարարել էր, որ եթե ընկերության բաժնետերերը ցանկանում են օգտվել պահանջի իրավունքից, ապա նա չի կարողանա կատարել պարտքերի գծով իր պարտավորությունները։ Ընկերությունը նշել է, որ ներկայիս պարտքի չափը կազմում է 1,25 մլրդ դոլար, եթե գնման իրավունքն ակտիվացվի, ապա հինգ օրվա ընթացքում պետք է ծանուցում ուղարկվի, որը տեղեկացնում է պարտատոմսերի սեփականատերերին գնելու իրենց իրավունքների մասին։