Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության դինամիկան 2024-ի հունվար-սեպտեմբերին
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում արձանագրել է նշանակալի աճ՝ կազմելով 23.7 մլրդ դոլար:
Համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ՝ առևտրաշրջանառությունն ավելացել է 73.5%-ով՝ ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների:
Այս աճն ապահովվել է հիմնականում արտահանման զգալի բարձրացումով, որն այդ ժամանակահատվածում 2.1 անգամ գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը՝ հասնելով 10.6 մլրդ դոլարի: Արտահանումը, թեև սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ, կրճատվել է 13.1%-ով, պահպանել է տարեկան աճը՝ գերազանցելով նախորդ տարվա սեպտեմբերյան ցուցանիշը 38.9%-ով: Արտահանման դրական ցուցանիշները կարող են կապված լինել ինչպես համաշխարհային շուկաների աճող պահանջարկի, այնպես էլ ներգրավված նոր ապրանքատեսակների և շուկաների հետ:
Համաշխարհային տնտեսական միջավայրի փոփոխություններով պայմանավորված, սեպտեմբերին, սակայն, առևտրաշրջանառության ընդհանուր ծավալը օգոստոսի համեմատ կրճատվել է 13%-ով՝ կազմելով 1.94 մլրդ դոլար: Նույն տենդենցը նկատվել է ներմուծման ոլորտում, որտեղ սեպտեմբերի ցուցանիշները նվազել են 12.9%-ով՝ հասնելով 1.08 միլիարդ դոլարի: Այդուհանդերձ, հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընդհանուր ներմուծումը 54.2%-ով ավելացել է՝ հասնելով 13.1 մլրդ դոլարի:
Արտաքին առևտրի այս դրական ցուցանիշները վկայում են երկրի տնտեսական ակտիվության վերականգնման մասին՝ չնայած կարճաժամկետ անկումների։ Տվյալները նաև ընդգծում են Հայաստանի աճող կապերը միջազգային շուկաներում, ինչը կարևոր է տեղական արտադրանքի և ծառայությունների մրցունակության համար: