Նավթի համաշխարհային գներն այս շաբաթ կրկին աճել են․ Reuters
Շաբաթվա սկզբին նավթի գներն աճել են ՝ Չինաստանի նավթի պահանջարկի վերականգնման վերաբերյալ լավատեսության և միաժամանակ մտավախությունների ֆոնին, որ թերներդրումները կխստացնեն նավթի մատակարարումները, ինչպես նաև խոշոր արտադրողների կողմից արդյունահանման շարունակական կրճատումները,- հաղորդում է Reuters-ը:
Brent-ը տեսակի նավթը թանկացել է 70 ցենտով կամ 0,8%-ով ՝ հասնելով 83,70 դոլարի ՝ մեկ բարելի դիմաց, մինչդեռ West Texas Intermediate (WTI) մարտ ամսվա ֆյուչերսների արժեքը վաճառվել է 76,89 դոլարով ՝ 55 ցենտով կամ 0,7%-ով ավելի։ Երկրում նավթի և բենզինի պաշարների աճի վերաբերյալ ԱՄՆ-ից ուրբաթ օրվա տվյալներից հետո երկու հենանիշերն էլ նվազել են 2 դոլարով ՝ մեկ բարելի դիմաց, իսկ անցյալ շաբաթ փակվել են մոտ 4%-ով ցածր: Միևնույն ժամանակ հայտարարվեց, որ ԱՄՆ-ն իր ռազմավարական պաշարներից կվաճառի 26 մլն բարել նավթ, ինչը որոշակի նվազման ճնշում է շուկայի վրա, թեև, ըստ փորձագետների, համաշխարհային առաջարկը, ամենայն հավանականությամբ, կմնա անփոփոխ ՝ հաշվի առնելով. հաշվի են առնում ռուսական արտադրության կրճատումը և ՕՊԵԿ+-ը։ Խոսքը վերաբերում է ՕՊԵԿ-ի անդամների և նրա դաշնակիցների միջև անցած տարվա հոկտեմբերին կնքված համաձայնագրին ՝ մինչև 2023 թվականի վերջը նավթի արդյունահանման թիրախները օրական 2 մլն բարելով կրճատելու մասին։Ռուսաստանը ծրագրում է մարտին կրճատել նավթի արդյունահանումը օրական 500 հազար բարելով կամ մոտ 5%-ով այն բանից հետո, երբ Արևմուտքը սահմանեց ռուսական նավթի և նավթամթերքի գների առաստաղը։ Այնուամենայնիվ, Չինաստանում գործարանների վերաբացմանը, ինչպես նաև Չինաստանում և աշխարհում ինքնաթիռների պահանջարկի վերականգնմանը զուգահեռ, աճում է գների բարձրացման ռիսկը:
Ակնկալվում է, որ այս տարի Չինաստան նավթի ներկրման բարձր մակարդակ կգրանցվի տրանսպորտային վառելիքի պահանջարկի ավելացման և նոր նավթավերամշակման գործարանների գործարկման պատճառով: Չինաստանում պահանջարկի հետ մեկտեղ այն կաճի նաև Հնդկաստանում, որը դարձել է ռուսական նավթի ամենամեծ գնորդը։ Սակայն, ըստ Goldman Sachs-ի վերլուծաբանների փետրվարի 19-ի նոտայում կանխատեսումների, կարող է լինել նավթի ապագա դեֆիցիտ և մինչև տարեվերջ գների աճ մինչև 100 դոլար մեկ բարելի դիմաց: