ԱՄՆ-ն կբարձրացնի մաքսատուրքերը ավելի քան 570 խումբ ապրանքի համար
Միացյալ Նահանգները որոշել է բարձրացված մաքսատուրքեր մտցնել ռուսական ապրանքների ավելի քան 570 խմբի համար ՝ 2,3 միլիարդ դոլար արժողությամբ Ուկրաինային օգնելու համար։ Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան կայքը։
«Այդ միջոցները կսահմանափակեն Ռուսաստանի հնարավորությունը ՝ տնտեսապես օգուտ քաղելու ԱՄՆ-ի շուկա վաճառքից, և մանրակրկիտ ձևաչափված կլինեն ՝ Ռուսաստանի վրա ծախսեր պարտադրելու համար ՝ միևնույն ժամանակ նվազագույնի հասցնելով ծախսերը ԱՄՆ սպառողների համար», — նշում է հրատարակությունը:ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը հավելել է, որ ամերիկացի առաջնորդ Ջո Բայդենին G7-ի երկրների ղեկավարների հետ միասին ավելի շատ լիազորություններ են տրվելու ՝ ստացված միջոցներն օգտագործելու և Ուկրաինային օգնելու համար։ Սպիտակ տունը հավելել է, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության սկզբից ի վեր ամերիկյան ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան կրճատվել է 97%-ով։ Միաժամանակ ռուսական ապրանքների ներմուծումը կարող է կրճատվել 40%-ով։
Ավելի վաղ երկուշաբթի օրը Սպիտակ տան փաստաթուղթը, որը վերաբերում էր ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի ` Ռուսաստանի Դաշնության դեմ միջոցներ ձեռնարկելու ծրագրերին, հաղորդում է, որ Միացյալ Նահանգները հունիսի 28-ին կհայտարարի ռազմական խոշորագույն պետական ​​ձեռնարկությունների դեմ պատժամիջոցների կիրառման մասին: