Financial Times. 2022 թվականին Ռուսաստանում ոսկու պահանջարկն աճել է գրեթե հինգ անգամ
Անցած տարեվերջին Ռուսաստանում գրանցվել է ոսկու ձուլակտորների պահանջարկի զգալի աճ։ Այս ցուցանիշը 12 ամսվա ընթացքում աճել է գրեթե հինգ անգամ ՝ համեմատած 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի արժեքների հետ, և դրա աճն ամենաարագն է եղել աշխարհի բոլոր երկրների միջև,- հայտնում է Financial Times-ը ՝ վկայակոչելով Համաշխարհային ոսկու խորհրդի վերլուծաբանների տվյալները(WGC): «Անցյալ տարի Ռուսաստանում ոսկու ձուլակտորների և մետաղադրամների պահանջարկն աճել է ավելի արագ, քան ցանկացած այլ երկրում ՝ գրեթե հինգ անգամ նախորդ տարվա մակարդակից: Մարտին Կենտրոնական բանկը սահմանափակել է արտարժույթի վաճառքը, և նույն օրը Պուտինը չեղարկել է ոսկու ձուլակտորների գնման ԱԱՀ-ն, ինչը առաջացրել է գնումների աճ»,- ասվում է նյութում։
Polymetal-ի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Նեսիսի խոսքով, Ռուսաստանում ոսկու պահանջարկի նման արագ աճը պայմանավորված է միջազգային պատժամիջոցների ֆոնին տնտեսական անկայունության պայմաններում փող խնայելու քաղաքացիների ցանկությամբ: «Մասնավոր քաղաքացիները փող խնայելու միջոց են փնտրում, իսկ եվրոն ու դոլարը պակասում են, ուստի ոսկու պահանջարկը կտրուկ աճել է: Մինչ մենք ապրում ենք աշխարհաքաղաքական անկայունություն, ոսկու պահանջարկը կարող է զգալի լինել»,- եզրափակեց նա։
Փետրվարի 8-ին Ոսկու համաշխարհային խորհրդի (WGC) վերլուծաբանները ներկայացրել են վիճակագրություն, ըստ որի ՝ աշխարհի կենտրոնական բանկերը 2022 թվականին գնել են ռեկորդային 55-ամյա 1136 տոննա ոսկի ՝ ընդհանուր 70 միլիարդ դոլարով: Միևնույն ժամանակ, Ռուսական արժույթի կարգավորիչը այս թանկարժեք մետաղի առաջատար գնորդներից էր։ Ոսկու և արտարժույթի ընդհանուր պահուստների ծավալով Ռուսաստանի Դաշնությունը դուրս է եկել 4-րդ գծում ՝ նրա պահուստները դրամական արտահայտությամբ մինչև 2023 թվականի սկիզբը գնահատվում էին 582 միլիարդ դոլար