ԵՄ-ն պատրաստում է պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը. Reuters
Եվրամիությունը պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթն է պատրաստում մինչև փետրվարի վերջ։ Այս մասին ուրբաթ օրը հայտնել է Reuters գործակալությունը ՝ հղում անելով եվրոպացի դիվանագետներին, որոնք խոսել են անանունության ցանկությամբ։
«Նոր պատժամիջոցների շուրջ կոնսենսուսի հասնելն ավելի ու ավելի դժվար է դառնում: Բայց մենք դեռ հավակնոտ նոր փաթեթով հանդես կգանք», — ասել է գործակալության զրուցակիցներից մեկը: Պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթի առանցքային տարրը կարող է լինել Ռուսաստանի միջուկային հատվածի սահմանափակումները, որոնք մինչ այժմ արգելափակվել են ԵՄ առանձին երկրների կողմից, այդ թվում ՝ Հունգարիայի կողմից։ Հունգարական միակ էլեկտրակայանը ՝ Պակսը, կառուցվել է խորհրդային նախագծով, բոլոր չորս ռեակտորները VVER-440 տիպի են։ 2022 թվականի օգոստոսին Հունգարիան, չնայած Ուկրաինայի դիմումներին, «Ռոսատոմին» լիցենզիա է տրամադրել «Պակս-2» ատոմակայանի կառուցման համար՝ երկու երրորդ սերնդի VVER-1200 էներգաբլոկներով։
«Դուք հարմարավետ զգո՞ւմ եք ունենալով նման գործընկեր. ներխուժել հարևան երկիր և միևնույն ժամանակ կառուցել ձեզ համար ատոմակայան», — մեջբերում է գործակալությունը անանուն ուկրաինացի դիվանագետին, ով ուրբաթ օրը Բրյուսելում մասնակցել է եվրոպացի գործընկերների հետ հանդիպմանը: