G7-ը և Ավստրալիան ռուսական նավթի գնային շեմը սահմանել են 60 դոլար
«Մեծ յոթնյակի» երկրները և Ավստրալիան, հետևելով Եվրամիությանը, ռուսական նավթի գնի շեմը սահմանել են մեկ բարելի դիմաց 60 դոլար,- հայտնել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը։
«Առավելագույն գինը՝  60 դոլար մեկ բարելի դիմաց, բավական բարձր է, որպեսզի պահպանի Ռուսաստանի տնտեսական խթանները ՝ համաշխարհային շուկաներում նավթ վաճառելու համար: Այս գինը Ռուսաստանի համար սահմանվել է պատմական մակարդակի վրա, որը գերազանցում է արտադրության ինքնարժեքը և համահունչ է նախնական արժեքին»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Դեկտեմբերի 5-ից ԵՄ 27 երկրների կոալիցիան ՝ ԱՄՆ-ը, Կանադան, Ճապոնիան, Մեծ Բրիտանիան և Ավստրալիան, կարգելեն ռուսական նավթի առևտրի հետ կապված ծառայությունների լայն շրջանակ (ներառյալ ծովային ապահովագրությունը և առևտրի ֆինանսավորումը), եթե պայմանագրի գինը գերազանցի մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարը: Այնուամենայնիվ, ներկրողները, ովքեր գնում են ռուսական նավթ սահմանային գնով կամ ցածր գնով, կպահպանեն այդ ծառայությունների հասանելիությունը: