Թաթուլ Մանասերյան․ ՀՀ-ում էլեկտրամոբիլներ արտադրելն իրատեսական է, բայց…
Հայաստանի կառավարությունը դիտարկում է հետագայում հանրահայտ բրենդների հետ համատեղ Հայաստանում էլեկտրամոբիլների արտադրություն կազմակերպել։ Օրերս էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչն «Արմենպրեսին» ասել է, որ կառավարությունը ներկայում որոշ երկրների հետ բանակցում է էլեկտրամոբիլներ արտադրելու շուրջ։
Դեռ նոյեմբերին ԱԺ-ում էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էր հայտնել, որ քննարկվել է չինական BYD ընկերության հետ համատեղ Հայաստանում էլեկտրամոբիլներ արտադրող ընկերություն ստեղծել։ «Մենք հիմա ծրագրեր ենք մշակում էլեկտրամոբիլների արտադրությունն ու սպառումը խթանելու համար։ Հենց այս թեմայով հանդիպում եմ ունեցել չինական BYD եւ մի շարք այլ ավտոարտադրող ընկերությունների հետ»,-ասել է Քերոբյանը։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը հեգնում է կառավարությանը, հաշվի առնելով, որ այս կառավարությունը մի շարք մեգանախագծերի մասին հայտարարել է, բայց չի իրականացրել։
«Նյու Վասյուկի» 16-րդ սերիա «Հովհաննես Ադամյան» հայկական հեռուստացույցների և կենցաղային տեխնիկայի գործարան, գազաբալոնային համակարգերի գործարան, օդանավերի հավաքման գործարան, կոկորդիլոսներով թեմատիկ պարկ, օդային տրամվայ, «Սեպուհ 1» հայկական ավտոմեքենաների գործարան… Հիմա էլ՝ էլեկտրամոբիլներ: Արդեն ծիծաղելի չէ, նողկալի է»,-ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Խաչատրյանը: «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտության դոկտոր-պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը ՀՀ-ում էլեկտրամոբիլ արտադրելը հնարավոր է համարում, բայց թերահավատ է, որ այս կառավարությանը դա կհաջողվի։