Ֆինանսական վերլուծաբանը նշել է ռուբլու ամրապնդման հիմնական պատճառները
Ռուսական տնտեսգիտության դպրոցի պրոֆեսոր Օլեգ Շիբանովը RIA Novosti գործակալությանը պատմել է դոլարի և եվրոյի նկատմամբ ռուսական ռուբլու աճի գործոնների մասին ։Փորձագետի կարծիքով ՝ ռուբլու ամրապնդման պատճառներից մեկը արժույթի նկատմամբ բնակչության ցածր պահանջարկն էր՝ կապված Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից դրա գնման սահմանափակումների հետ։
Մարտի սկզբին կարգավորիչը ներդրեց 30% միջնորդավճար դոլարի, եվրոյի և ֆունտ ստեռլինգի գնման համար, բայց հետո նվազեցրեց այն մինչև 12%, իսկ ապրիլի 11-ին ամբողջությամբ չեղարկեց այն։ Շիբանովը ռուբլու աճի մեկ այլ գործոն է անվանել ռուս արտահանողների կողմից արժութային եկամուտների վաճառքը։ Ռուսաստանի բանկը նրանց պարտավորեցրել է իրենց եկամուտների 80%-ը վաճառել արտարժույթով։ Ռուսական ազգային արժույթի ամրապնդման պատճառ է նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում ներդրումային պահանջարկի սահմանափակումը։ Փորձագետը ռուբլու դիրքերն անվանել է կայուն, և նշել, որ մոտ ապագայում կարող են պահպանվել մեկ դոլարի դիմաց 80-90 ռուբլու տատանումները։ Այնուամենայնիվ, կան գործոններ, որոնք կարող են թուլացնել ռուբլին, օրինակ՝ ռուսական արտահանման սահմանափակումները,- ասել է Շիբանովը։