Bloomberg. Բրիտանիան ցանկանում էր սահմանափակել «կանաչ» էներգիա արտադրողների շահույթը
Մեծ Բրիտանիան պատրաստվում է սահմանափակել վերականգնվող էներգիա արտադրողների եկամուտը ՝ տնային տնտեսությունների համար էլեկտրաէներգիայի անընդհատ աճող վճարների ազդեցությունը նվազեցնելու համար։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Գործակալության տվյալներով ՝ ձեռներեցության, էներգետիկայի և արդյունաբերական ռազմավարության դեպարտամենտի պաշտոնյաները բանակցություններ էին վարում վերականգնվող էներգիայի մի շարք ընկերությունների հետ։ Բանակցությունների հիմնական նպատակն էր սահմանափակել այն ընկերությունների եկամուտները, որոնք արտադրում են վերականգնվող էներգիա։ Միաժամանակ, բաց թողնված միջոցները պետք է ուղղվեն հասարակ սպառողներին օգնելուն։
Աղբյուրը նշել է, որ եկամուտների սահմանափակման ծրագրեր դեռ չեն մշակվել և կարող են փոխվել։ Միևնույն ժամանակ, ավելի շատ մանրամասներ դեռևս հայտնի չեն, սակայն կառավարությունը փորձում է պաշտպանել տնային տնտեսությունները էներգակիրների գների բարձրացումից:
Հոկտեմբերի սկզբին The Independent-ը գրել էր, որ բրիտանական բիզնեսի մեծ մասն ասում է, որ էլեկտրաէներգիայի ծախսերը մոտ ապագայում կարող են աճել 500%-ով, մինչդեռ որոշ ձեռնարկություններ արդեն փակվել են: Մինչ այս The Guardian թերթը, վկայակոչելով մեդիա կարգավորող Ofcom-ի տվյալները, գրել էր, որ մոտ 8 միլիոն բրիտանական տնային տնտեսություններ դժվարությամբ են կարողանում հաղթահարել հեռահաղորդակցության վճարները։