Քուվեյթը կկրկնապատկի գազի արդյունահանումը
Քուվեյթը ակնկալում է կրկնապատկել բնական գազի արդյունահանումը մոտ 1,4 միլիոնից մինչև մոտ 2,8 միլիոն խորանարդ մետր,- ասել է Kuwait Petroleum Corporation-ի գործադիր տնօրեն Նաուաֆ Սաուդ ալ Սաբահը։
«Մենք աշխատում ենք Քուվեյթում ՝ ավելացնելու գազի արդյունահանումը, որպեսզի համապատասխանի աճող համաշխարհային պահանջարկին և նոր ներդրումային հնարավորություններ ընձեռենք նավթաքիմիական ոլորտում: Անվճար գազի արդյունահանումը ներկայումս կազմում է ավելի քան 500 միլիոն խորանարդ ֆուտ (մոտ 1,4 միլիոն խորանարդ մետր), իսկ նպատակն է հասնել մեկ միլիարդ խորանարդ ֆուտի (մոտ 2,8 միլիոն խորանարդ մետր)»,- հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին» ՝ մեջբերելով կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի խոսքերը։
Նրա խոսքով, գազի արդյունահանման ծավալների մեծացման Քուվեյթի ռազմավարական ծրագրերը միտված են միլիարդ խորանարդ ֆուտի հասնելուն, իսկ երկիրը գազ արտահանելու հնարավորություններ ունի։
Բացի այդ, ինչպես նշել է կորպորացիայի ղեկավարը, Քուվեյթը առաջնահերթությունների թվում տեսնում է «նավթի արդյունահանման պահպանումը նավթ արդյունահանող պետությունների ՝ ՕՊԵԿ+-ի համաձայնագրով հատկացված բաժնեմասի համաձայն, և երկիրը հնարավորություն ունի մեծացնել արդյունահանումը»։