ԱՄՆ գանձապետարանը հաստատել է Ռուսաստանից նավթամթերքի գների սահմանաչափը․ TACC
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը գործադիր հրաման է ստորագրել ռուսական նավթամթերքի գների առաստաղ սահմանելու մասին։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Հրամանագիրն ուժի մեջ կմտնի փետրվարի 5-ին, ԱՄՆ Արևելյան ափի ժամանակով ժամը 00:01-ից: Փաստաթղթի համաձայն ՝ ԱՄՆ-ը գործընկերների հետ երկու սահման է սահմանել Ռուսաստանից նավթամթերքների համար ՝ կախված դրանց կատեգորիայից ՝ 100 դոլար և 45 դոլար մեկ բարելի դիմաց նավթամթերքի համար, որոնք վաճառվում են հում նավթի ինքնարժեքից բարձր և ցածր գներով: Փետրվարի 3-ին ԵՄ երկրները պայմանավորվել են նաև ռուսական նավթամթերքի գների առաստաղի սահմանման շուրջ։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարել էր, որ Մոսկվայի նկատմամբ արդեն իսկ գործող սահմանափակումները իբր «կոռոզիայի են ենթարկում» ռուսական տնտեսությունը։ Նա պնդում է, որ ռուսական նավթի մատակարարումների համար նախկինում սահմանված գնային առաստաղը Ռուսաստանի Դաշնության համար օրական արժենում է մոտ 160 միլիոն եվրո։