Ամերիկյան Morgan Stanley բանկը տուգանել է աշխատակիցներին WhatsApp-ի օգտագործման համար․ Financial Times
Ամերիկյան Morgan Stanley բանկը միլիոնավոր տուգանքներ է սահմանել իր աշխատակիցներին WhatsApp-ի օգտագործման համար,- հայտնում է Financial Times-ը։ WhatsApp-ի և այլ ակնթարթային մեսենջերների միջոցով գործնական նամակագրություն իրականացնող աշխատակիցների համար տուգանքները տատանվում էին մի քանի հազարից մինչև մեկ միլիոն դոլար: Նշվում է, որ յուրաքանչյուր դեպքում տուգանքի չափը հաշվարկվել է անհատապես ՝ հաշվի առնելով ուղարկված հաղորդագրությունների քանակը, աշխատակցի զբաղեցրած պաշտոնը և նրանց վաղաժամ սխալ վարքագիծը։Անցյալ տարի Morgan Stanley-ն ինքը վճարել է 200 միլիոն դոլար տուգանք այն աշխատակիցների համար, ովքեր օգտագործում են չարտոնված ակնթարթային մեսենջերներ բիզնես նպատակներով:
ԱՄՆ կարգավորիչները պահանջում են բանկերից ապահովել աշխատակիցների հաղորդագրությունների պատշաճ պահպանումը: Հետևաբար, նրանցից շատերն արգելում են WhatsApp-ի և Signal մեսենջերների օգտագործումը աշխատանքային նպատակներով ՝ որոշակի ժամանակահատվածից հետո ուղարկված հաղորդագրությունները ավտոմատ կերպով ջնջելու ներկառուցված ֆունկցիայի պատճառով: