Ռուսական նավթամթերքի գինը կտրուկ նվազել է․ Коммерсантъ
Ռուսական նավթամթերքների նկատմամբ եվրոպական էմբարգոյի ուժի մեջ մտնելուց երեք շաբաթ առաջ և դրանց գնային առաստաղը Ռուսաստանում դիզելային վառելիքի մեծածախ գներն ընկան մինչև 2020 թվականի վերջից ի վեր ամենացածր մակարդակը։ Ընդհանուր առմամբ, տարվա առավելագույն անկումը կազմում է արդեն 30 տոկոս։ Այս մասին հայտնում է Коммерсантъ-ը ՝ հղում անելով Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային ապրանքային բորսայի առևտրի տվյալներին։Նախորդ օրը ՝ հունվարի 16-ին, գինը նվազել է 1,5 տոկոսով ՝ մինչև 43,5 հազար ռուբլի, 2023 թվականի սկզբից կորուստը հասել է 10 տոկոսի։ Նավթային արդյունաբերության աղբյուրներն այս իրավիճակը ուղղակիորեն կապում են եվրոպացի գնորդների կողմից պահանջարկի նվազման հետ։
Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը (FAS) պնդում է, որ վառելիքի փոխարժեքի ամառային նվազումը պայմանավորված է սեզոնային գործոնով։ Սակայն փորձագետները նշում են, որ ներկայիս տատանումները ստանդարտ արժեքներից բարձր են։ Ձմռան ամիսներին, երբ սպառումը նկատելիորեն նվազում է Սիբիրում և Ուրալում, Ռուսաստանն արտահանում է արտադրված ողջ դիզվառելիքի 60-70 տոկոսը (որից 80 տոկոսը գնում է ԵՄ երկրներ), այսինքն ՝ հատկապես բարձր է Եվրոպայի ներդրումը գնագոյացման հարցում։
Միևնույն ժամանակ, ըստ Vortexa-ի, հունվարին Եվրամիություն ռուսական դիզվառելիքի, այսինքն  ՝ ավելի վաղ գնված դիզվառելիքի ֆիզիկական մատակարարումները հասել են օրական 770 հազար բարելի, ինչը առավելագույնն էր անցյալ տարվա մարտից ի վեր։ Այսպիսով, ինչպես նավթային էմբարգոյի դեպքում, առևտրականները նախապես զգալի քանակությամբ ապրանքներ են գնել՝ ռուսական ուղղությամբ մատակարարումների կանգառներին նախապատրաստվելու համար։
Եվրոպայում նրանք ակնկալում են, որ Չինաստանից մատակարարումները կօգնեն կանխել դիզվառելիքի պակասը։ Երկիրը մեկ տարի առաջվա համեմատությամբ ավելացրել է վառելիքի արտահանման իր քվոտան գրեթե 50 տոկոսով, ուստի առաջին կիսամյակի մատակարարումները կարող են հասնել օրական 400-600 հազար բարելի: Արդյունահանման կտրուկ աճի համար չինական նավթավերամշակման գործարանները, ի թիվս այլ բաների, կօգտագործեն ռուսական նավթը, որը գնվում է մեծ զեղչով։Հնդկական նավթավերամշակման գործարանները նույնպես պատրաստվում են մեծացնել մատակարարումները ՝ ավելացնելով ռուսական նավթի գնումները զգալի զեղչով։ Երկու երկրներն էլ չեն աջակցել Ռուսաստանից նավթի գնի առաստաղին, սակայն Հնդկաստանը պատրաստ է նման քայլի գնալ, եթե Ռուսաստանը որոշի բարձրացնել գները մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարից բարձր։ Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության ներկայացուցիչը նշել էր, որ մինչ այժմ Ռուսաստանի նավթային եկամուտները սահմանափակելու պլանն աշխատում է այնպես, ինչպես նախատեսված էր։ Հումքը շարունակում է մուտք գործել համաշխարհային շուկա, գները փոքր-ինչ աճում են, սակայն ռուսական ընկերությունների համար դժվարությունները զգալիորեն աճել են։