Մոսկվայի բորսայում յուանի փոխարժեքը 2022 թվականի մայիսի 11-ից ի վեր առաջին անգամ գերազանցել է 10,5 ռուբլին
Մոսկվայի բորսայում արժույթի առուվաճառքի ժամանակ յուանի փոխարժեքը ռուբլու նկատմամբ գերազանցել է 10,5 ռուբլին։ 2022 թվականի մայիսի 11-ից հետո առաջին անգամ բխում է առևտրի տվյալներից։ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 7:17-ի տվյալներով ՝ չինական արժույթն աճել է 7,3 կոպեկով ՝ հասնելով 10,51 ռուբլու։ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 7։23-ի դրությամբ յուանը աճում է 8,8 կոպեկով ՝ հասնելով 10,525 ռուբլու։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Չինաստանի Ժողովրդական բանկը (Կենտրոնական բանկը) երկուշաբթի ՝ հունվարի 9-ին, յուանը բարձրացրել է 647 կետով ՝ մեկ դոլարի դիմաց 6,8265 յուանի։ Սա ամենաբարձր արժեքն է 2022 թվականի օգոստոսի 22-ից ի վեր։Մինչ այս ՌԴ կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի առաջատար փորձագետ Ստանիսլավ Միտրախովիչը հայտարարել էր, որ չինական յուանում ներդրումները, որոնք ֆինանսների փոխնախարար Ալեքսեյ Մոիսեևն անվանել է դոլարի կամ եվրոյի հիմնական այլընտրանք, որոշակի ռիսկեր են պարունակում։ Առաջին վտանգն այն է, որ Ռուսաստանը դեռ չունի յուանի հետ աշխատելու լիարժեք ենթակառուցվածք։ Երկրորդ խնդիրը, ըստ նրա, չինական արժույթի ուժեղ գերկարգավորումն է։