Եվրոպան ռուսական և ուկրաինական պողպատին այլընտրանք է գտել․ РИА Новости
Եվրամիության երկրները Ռուսաստանից և Ուկրաինայից պողպատին փոխարինող են գտել. Թայվանն ու Հարավային Կորեան այժմ դարձել են հիմնական մատակարարներ։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում կատարելով պողպատի եվրոպական ասոցիացիայի ՝ Eurofer-ի տվյալներին։
Խոշոր մատակարարների ցանկում են հայտնվել նաև Թուրքիան, Հնդկաստանը և Չինաստանը։ Ընդհանուր առմամբ, հինգ երկրներին բաժին է ընկնում դեպի ԵՄ բոլոր պողպատի արտահանման 51 տոկոսը: Ասոցիացիայի տվյալներով ՝ Ռուսաստանից և Ուկրաինայից պատրաստի պողպատի ներմուծումը Եվրամիություն 2022 թվականի ութ ամսում նվազել է համապատասխանաբար 59 և 79 տոկոսով։ Ըստ Argus-ի գնահատումների ՝ աշնանը Ռուսաստանը դարձավ հնդկական շուկա պողպատի խոշորագույն մատակարարներից մեկը, թեև մինչև պատժամիջոցները և եվրոպական էմբարգոն արտահանումը նվազագույն էր։ Ըստ վերլուծաբանների ՝ արտահանումն աճում է ռուբլու թուլացման եւ համաշխարհային գների աճի ֆոնին։
Նոյեմբերին ռուսական ընկերություններին բաժին է ընկել հնդկական ներմուծման ավելի քան 10 տոկոսը ՝ նրանք առաքել են 62,7 հազար տոննա տաք գլանվածք: Այլ խոշոր մատակարարներ՝ Ճապոնիան, Չինաստանը և Վիետնամը, շատ ավելի փոքր ծավալներ են ուղարկել երկիր: Ընդհանուր առմամբ ապրիլ-նոյեմբեր ամիսներին Ռուսաստանը Հնդկաստան է արտահանել 158 հազար տոննա տաք գլանվածք։