Աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունները դոլարին այլընտրանք են փնտրում․ Bloomberg
Աշխարհի խոշորագույն տնտեսություններից մի քանիսը սկսել են ուղիներ փնտրել դոլարը շրջանցելու և փոխարենը այլընտրանքներ օգտագործելու համար: Դրա պատճառ է դարձել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից ԱՄՆ-ի արժույթի օգտագործումը հակառուսական պատժամիջոցների և նոր տեխնոլոգիական նորարարությունների կիրառման համար,- հայտնում է Bloomberg-ը։
Գործակալությունը վստահ է, որ ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի որոշումը ՝ անջատել Ռուսաստանի Դաշնությունը SWIFT համակարգից, երկրների համար դոլարից դոլլարիզացնելու գլխավոր խթանն է եղել։ Այս քայլը երկու անմիջական հետևանք ունեցավ. Նախ ՝ այն մտավախություն առաջացրեց, որ դոլարը կդառնա բաց քաղաքական գործիք, և երկրորդ ՝ ճնշում գործադրեց ասիական տնտեսությունների վրա։ Երկրորդ կետը կապված է այն ռիսկերի հետ, որ դոլարին այլընտրանքի բացակայությունը կարող է ստիպել նրանց համաձայնվել կամ կիրառել այնպիսի պատժամիջոցներ, որոնք իրենք չեն ցանկանում ՝ առանցքային գործընկերների հետ առևտուրը չկորցնելու համար։
Ռուսաստանը, Չինաստանը և Հնդկաստանը հիմնականում փորձում են ապադոլարիզացնել, սակայն նման ձգտումներ են ցուցաբերում նաև Բանգլադեշը, Ղազախստանը, Լաոսը և Ասիայի մոտ մեկ տասնյակ փոքր երկրներ։ Բացի այդ, ամբողջ աշխարհում կորպորացիաները սկսեցին վաճառել իրենց պարտքի աննախադեպ մասը տեղական արժույթներով:
Millennium Wave Advisors-ի նախագահ Ջոն Մաուլդինը կարծում է, որ դոլարի օգտագործումը որպես զենք համաշխարհային վճարային համակարգում «Բայդենի վարչակազմի սխալն էր»։