Մարտին բանկային ավանդներն աճել են 28 մլրդով
Մարտի 31-ի դրությամբ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ավանդներ (բոլոր արժույթներով) դրամական միջոցների ներհոսք է գրանցվել 28 միլիարդ գրունին համարժեք դրամով։ Այս մասին Ազգային բանկի ղեկավար Կիրիլ Շևչենկոն ասել է Toronto Center միջազգային կազմակերպությանը տված հարցազրույցում, — հայտնում է NBU-ն։ Նրա խոսքով, ներկայումս բանկային համակարգն ամբողջությամբ գործում է կայուն. Բոլոր վճարումները կատարվում են ինչպես միշտ։
«Ուկրաինական բանկերը միացված են Ազգային բանկի SEP էլեկտրոնային վճարային համակարգին և հաճախորդների վճարումները մշակում են նույնքան սահուն, որքան պատերազմից առաջ: Մենք փորձում ենք ավելի ուշադիր լինել, որ բանկային համակարգը մնա գործուն ՝ անկախ գտնվելու վայրից: «Բանկերի գրեթե բոլոր մասնաճյուղերը բաց են: Որոշ մասնաճյուղեր հաճախորդներին սպասարկում են նույնիսկ պատերազմական գոտիներում: Անկանխիկ վճարումները կատարվում են առանց սահմանափակումների»,- ասել է Շևչենկոն: Անհրաժեշտության դեպքում, բանկերին հասանելի են նաև բազմաթիվ NBU իրացվելիության գործիքներ, ինչպիսիք են վերաֆինանսավորման դատարկ վարկերը, որոնք գործարկվել են պատերազմի առաջին օրը՝ փետրվարի 24-ին: Սակայն, ըստ նրա, նման վերաֆինանսավորման պահանջարկը դեռ ցածր է։«Սա նշան է, որ բանկերը լրացուցիչ իրացվելիության կարիք չունեն, թեև լայնածավալ պատերազմը շարունակվում է»,- ընդգծեց ԱԱԲ ղեկավարը։