Bloomberg. Հունգարիան կխոչընդոտի Ուկրաինային 18 միլիարդ եվրո փոխանցելու ԵՄ ծրագրին
Հունգարիան արգելափակելու է Ուկրաինային 18 միլիարդ եվրոյի չափով ֆինանսական օգնություն տրամադրելու Եվրամիության ծրագիրը,- հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Նշվում է, որ Բուդապեշտի ներկայացուցիչները ԵՄ երկրների ֆինանսների նախարարներին Բրյուսելում կայացած հանդիպման ժամանակ ասել են, որ չեն աջակցելու Կիևին 2023 թվականի համար օգնության փաթեթի պատրաստմանը։ Գործակալության տվյալներով ՝ Եվրահանձնաժողովը նոյեմբերի 9-ին կառաջարկի Ուկրաինային արտոնյալ վարկեր տրամադրել ավելի կայուն հիմունքներով, սակայն այս նախաձեռնության իրականացումը կպահանջի ԵՄ բյուջեում առկա լրացուցիչ պահուստներ։
«Հունգարիայի ֆինանսների նախարար Միհալի Վարգան իր գործընկերներին ասել է, որ չի աջակցի նման տարբերակին, որը պահանջում է 27 կառավարությունների միաձայն աջակցությունը», — ասվում է Bloomberg-ի հոդվածում:
Ավելի վաղ Չեխիայի ֆինանսների նախարար Զբինե Ստանյուրը հայտարարել էր, որ 9 միլիարդ եվրոյի փոխարեն, որը ԵՄ-ն խոստացել էր հատկացնել Ուկրաինային այս տարվա մայիսին, Կիևը ստացել է ընդամենը 3 միլիարդ եվրո։ Նոյեմբերի 7-ին Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դել Լեյենը հայտարարեց, որ ԵՀ-ն մինչև այս տարվա վերջ Ուկրաինային կհատկացնի ևս 3 միլիարդ եվրո մակրոֆինանսական օգնություն։ Ստացվում է, որ մինչև 2022 թվականի վերջ ԵՀ-ն Ուկրաինային կտրամադրի 6 միլիարդ եվրո բացառիկ մակրոֆինանսական օգնություն ՝ 9 միլիարդ եվրոյի չափով,- ասել է Ֆոն դեր Լեյենը։