Աֆղանստանը ցանկանում է Ռուսաստանից մեկ միլիոն բարել նավթ գնել
Աֆղանստանի իշխանությունները պատրաստվում են Ռուսաստանից գնել մոտ մեկ միլիոն բարել նավթ։ Այս մասին RIA Novosti-ին ասել է Աֆղանստանի արդյունաբերության եւ առևտրի նախարար Նուրիդդին Ազիզին։
Ազիզին նշել է, որ նավթագազային նախագիծը առաջնահերթություն է դառնալու երկրի համար։ Նա նաև տեղեկացրել է փոխանակման առևտուրը զարգացնելու ծրագրերի մասին, եթե ռուսական կողմին աֆղանական արտադրանքի կարիք լինի։
Հիշեցնենք, որ Աֆղանստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարարության պատվիրակությունը ՝ ուղարկված թալիբների կառավարության կողմից, այժմ գտնվում է Մոսկվայում։ Օգոստոսի 15-ին և 16-ին բանակցություններ կկայանան Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ։ Կողմերի քննարկման թեմաներից են ձեթի, հացահատիկի և արևածաղկի ձեթի մատակարարումները։Ավելի վաղ Reuters-ը հայտնել էր, որ եվրոպական բանկերից մեկը համաձայնել է վճարել Ուկրաինայի տարածքով ռուսական նավթի տարանցման համար։