ԵԱԶԲ. 2024 թվականին Հայաստանը կմնա առաջատարը ԵԱՏՄ երկրների շրջանում՝ տնտեսական աճի տեմպերով
2024 թվականին Հայաստանը կմնա առաջատարը ԵԱՏՄ երկրների շարքում՝ տնտեսական աճի տեմպերով: Նման կանխատեսմամբ է հանդես եկել Եվրասիական զարգացման բանկը:
Մասնավորապես, ըստ ԵԱԶԲ-ի, 2024 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը կկազմեն 5,7 տոկոս։ Աճի կանխատեսումը բարձրացվել է ուժեղ ներքին պահանջարկի և դրամական փոխանցումների ներհոսքի սպասումների բարելավման ֆոնին։ Ամուլսարի հանքավայրում աշխատանքների մեկնարկը և խթանող բյուջետային քաղաքականությունը ևս կնպաստեն տնտեսական ակտիվությանը։
ԵԱԶԲ-ի վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ 2024 թվականին ՀՆԱ-ի աճը կապահովվի խթանող բյուջետային քաղաքականության, տոկոսադրույքների նվազեցման, Ամուլսարի հանքավայրում աշխատանքների մեկնարկի, արտաքին պահանջարկի կրճատման պայմաններում՝ աշխարհում ակտիվության թուլացման պայմաններում։
Բանկի վերլուծաբանները կանխատեսում են նաև, որ հաջորդ ֆինանսական տարում գնաճի տեմպերը կարագանան մինչև 3,6%, սակայն գնաճը կպահպանվի թիրախային միջակայքում, այդ թվում’ ներքին պահանջարկի ընդլայնման հաշվին:
Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի 8% իջեցումը՝ գնաճի թիրախային միջակայքում պահպանման ֆոնին, դրամի միջին տարեկան փոխարժեքի պահպանումը մեկ դոլարի դիմաց 414 դրամի սահմաններում կնպաստի ներմուծման աճի առաջանցիկ տեմպերին և դրամական փոխանցումների ներհոսքի ծավալների պահպանմանը: