WGC. Համաշխարհային կենտրոնական բանկերը 2022 թվականին 70 միլիարդ դոլարով գնել են ռեկորդային 1136 տոննա ոսկի
2022 թվականի վերջին աշխարհի կենտրոնական բանկերը 1967 թվականից ի վեր ոսկու ռեկորդային ծավալներ են գնել։ Վերջին 12 ամիսների ընթացքում արժույթի համաշխարհային կարգավորիչները 70 միլիարդ դոլարով գնել են ընդհանուր առմամբ 1136 տոննա թանկարժեք մետաղ,- հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում անելով Ոսկու համաշխարհային խորհրդի (WGC) վերլուծաբանների վիճակագրությանը։
«Կենտրոնական բանկերը 2022 թվականին գնել են 70 միլիարդ դոլար արժողությամբ 1136 տոննա թանկարժեք մետաղ։ Սա ռեկորդ է 1967 թվականից ի վեր։ Պետական ​​և մանրածախ ներդրողների տարեկան պահանջարկն աճել է 18 տոկոսով և հասել 4741 տոննայի։ Ոսկու նկատմամբ հետաքրքրության շուրջ իրավիճակը վերջին մեկ տարվա ընթացքում դարձել է բացառիկ»,- ասվում է նյութում։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը (ԿԲԲ) 2022 թվականին այս թանկարժեք մետաղի առաջատար գնորդների թվում էր։ Ոսկու և արտարժույթի ընդհանուր պաշարների առումով Ռուսաստանի Դաշնությունը զբաղեցրել է 4-րդ հորիզոնականը. նրա պահուստները դրամական արտահայտությամբ ներկայումս գնահատվում են 582 մլրդ դոլար։ Այսպիսով, երկրի իշխանությունները փորձում են ապահովել պահուստները այն երկրների արժույթների հետ կապվելուց, որոնք սահմանել են հակառուսական պատժամիջոցներ,- եզրափակում է հոդվածագիրը։