Առաջիկա շաբաթների ընթացքում PayPal-ը նախատեսում է կրճատել իր աշխատակազմի 7%-ը
Ամերիկյան PayPal էլեկտրոնային վճարային համակարգը նախատեսում է մոտ ապագայում կրճատել իր լրիվ դրույքով աշխատողներին մինչև 2000, ինչը կազմում է ընդհանուր անձնակազմի 7%-ը։ Այս մասին երեքշաբթի հաղորդվում է ընկերության կայքում։ «Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք զգալի առաջընթաց ենք գրանցել մեր ընկերության հզորացման և վերակազմակերպման ուղղությամբ ՝ հաղթահարելու բարդ մակրոտնտեսական միջավայրը, միաժամանակ շարունակելով ներդրումներ կատարել մեր հաճախորդների կարիքները բավարարելու համար: Փոփոխություններին արձագանքելը պահանջում է մեզանից բարդացնել որոշումներ, որոնք կազդեն մեր որոշ գործընկերների վրա: Մենք կնվազեցնենք մեր համաշխարհային աշխատուժը մոտավորապես 2000 լրիվ դրույքով աշխատողներով, ինչը կազմում է դրա ընդհանուր թվի մոտ 7%-ը,- ասված է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Գերմանիայի Դաշնային հակամենաշնորհային գրասենյակը դատական ​​գործընթաց է սկսել PayPal-ի դեմ ՝ գների մրցակցությունը սահմանափակելու և այս հատվածի այլ ընկերությունների գործունեությունը խոչընդոտելու կասկածանքով։ PayPal-ը գերմանական շուկայի առաջատար ընկերությունն է իր կողմից իրականացվող առցանց վճարումների քանակով:
Բիզնեսի էկոնոմիկայի ազգային ասոցիացիայի տվյալներով ՝ ԱՄՆ ընկերությունների մոտ 20%-ը կարող է կրճատել իրենց աշխատակիցներին տնտեսական իրավիճակի վատթարացման պատճառով։ Ամերիկյան Goldman Sachs բանկն արդեն սկսել է 3,2 հազար աշխատատեղերի կրճատման ամենախոշոր փուլերից մեկը։ Microsoft-ը հայտարարել է 2023 թվականին մոտ 10,000 աշխատակիցների աշխատանքից հեռացնելու պլանների մասին։ Նման միջոցառումները, ըստ փորձագետների, պայմանավորված են համաշխարհային տնտեսության դանդաղեցմամբ, ինչպես նաև սպառողների ցանկությամբ ՝ կրճատել թվային ապրանքների վրա իրենց ծախսերը համաճարակի շրջանից հետո։