ԵՄ վեց երկրներ պահանջել են սահմանափակել Ուկրաինայից էժան հացահատիկի մատակարարումը
Ուկրաինայից գյուղատնտեսական ապրանքների ներմուծման կտրուկ աճը խնդիրներ է ստեղծում ԵՄ ամենամոտ երկրների ֆերմերների համար։ Այս մասին ասված է Լեհաստանի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Չեխիայի և Սլովակիայի ներկայացուցիչների համատեղ զեկույցում, որը հրապարակվել է ԵԽ կայքում։ Փաստաթղթի համաձայն ՝ 2022 թվականի հունվարից մինչև նոյեմբեր ուկրաինական եգիպտացորենի ներմուծումը եվրոպական այս երկրներ մի քանի հազարից հասել է մի քանի միլիոն տոննայի։ Այսպիսով, Լեհաստան ներմուծումը 2021 թվականի նոյեմբերին կազմել է 6 հազար տոննա, իսկ 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածում ՝ 1637,6 հազար տոննա։ Բացի այդ, Լեհաստանում ավելացել է խնձորի ներմուծումը։
Ինչպես նշվում է եվրոպական երկրների համատեղ զեկույցում, այժմ աճում են նշանները, որ եթե Ուկրաինայից արտադրության աճը չսահմանափակվի, դա կարող է լուրջ դժվարություններ առաջացնել ԵՄ արտադրողների համար գյուղատնտեսության ոլորտում։Փաստաթղթի համաձայն ՝ վեց երկրների պատվիրակությունները պահանջում են հրատապ արձագանքել ստեղծված իրավիճակին։ Նրանք շեշտում են, որ եվրոպացի ֆերմերներն արդեն տուժել են ուկրաինական հակամարտությունից, ինչը հանգեցրել է պարարտանյութերի, վառելիքի և էներգիայի գների բարձրացման։ Զեկույցում առաջարկվում է փոխհատուցում վճարել ֆերմերներին, ձևավորել Եվրահանձնաժողովի ճկուն մոտեցում ԵՄ երկրների ընդհանուր գյուղատնտեսական քաղաքականության իրականացմանը, ինչպես նաև «կնքել» մատակարարման ուղիները Ուկրաինայից, որպեսզի արտադրանքը չվնասի տեղի ֆերմերներին։
Ավելի վաղ Եվրախորհրդարանում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության լեհ պատգամավորները հայտարարել էին, որ ուկրաինական հացահատիկի Եվրոպա մատակարարման հետ կապված իրավիճակը խաթարում է Եվրամիության պարենային անվտանգությունը։