Արևմտյան բանկերը դժվարությունների են հանդիպում ՝ փորձելով վաճառել ռուսական դուստր ձեռնարկությունները. Financial Times
Ռուսաստանի Դաշնությունում դուստր ձեռնարկություններ ունեցող արևմտյան ավելի քան չորս տասնյակ բանկեր չկարողացան ընդունելի պայմաններ գտնել ռուսական ակտիվներից դուրս գալու համար։ Դա մեծապես պայմանավորված էր նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով, որն արգելում էր այսպես կոչված ոչ բարեկամ երկրների ընկերություններին նման գործարքներ կնքել առանց ռուսական իշխանությունների համապատասխան հավանության,- գրում է The Financial Times-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին:
Գործարքների վրա աշխատող խորհրդատուների կարծիքով, նման հրամանագիրը կարող է խաթարել առաջիկա գործարքների մի մասը և հիմնարար կերպով փոխել մյուսների պայմանները: Միևնույն ժամանակ, իրավիճակը սրվում է նրանով, որ որոշ դեպքերում Կրեմլն օգտագործում է իր վարչական ռեսուրսները ՝ ճնշում գործադրելու արևմտյան ընկերությունների կողմից ռուսական դուստր ձեռնարկությունների վաճառքի հնարավոր պայմանագրերի անմիջական մասնակիցների վրա։
«Արդեն համաձայնեցված վաճառքի գները կնվազեն կիսով չափ, քանի որ Կրեմլն ավելի մեծ ազդեցություն ունի գործարքների վրա: Կան մի քանի շատ ազդեցիկ ռուսներ, ովքեր սերտ կապեր ունեն Կրեմլի հետ. նրանք փորձում են օգտագործել իրենց ազդեցությունը ՝ այդ կազմակերպությունները խլելու օտարերկրացիներից, ովքեր փախչում ,- ասել է FT-ի մասնակից զրուցակիցներից մեկը: գործարքների շուրջ բանակցություններում։