Բիթքոյնի փոխարժեքն աճել է ավելի քան 10%-ով և գերազանցել 20000 դոլարը
Թվային արժույթի բիթքոինի արժեքն աճել է ավելի քան 10%-ով և գերազանցել 20 000 դոլարը։ Այս մասին են վկայում Coindesk հարթակի տվյալները։ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 04:45-ի դրությամբ բիթքոյնի փոխարժեքը եղել է $20,864 հազար (+11,03%) մակարդակում։ Հունվարի 12-ին բիթքոյնը 2022 թվականի դեկտեմբերի կեսերից ի վեր առաջին անգամ բարձրացավ մինչև $18,000:
Ավելի վաղ RBC-ն հրապարակել էր AMarkets-ի վերլուծական բաժնի ղեկավար Արտեմ Դևի կանխատեսումը, ով պնդում էր, որ ներկայումս կրիպտոարժույթների համաշխարհային շուկայում բիթքոինի փոխարժեքի աճի էական նախադրյալներ չկան։ Նրա խոսքով, FTX բորսայի սնանկության պայմաններում թրեյդերների անհանգիստ տրամադրությունը կարող է հանգեցնել աշխարհի ամենահայտնի կրիպտոարժույթի արժեքի անկմանը մինչև 10,000 դոլար մեկ մետաղադրամի համար 2023 թվականի առաջին կիսամյակում: Դեկտեմբերին ամերիկյան Goldman Sachs բանկի վերլուծաբանները կանխատեսել էին երկարաժամկետ հեռանկարում ոսկու առավելությունը բիթքոյնի նկատմամբ։