Աշխարհի 32 ներդրող կժամանի Հայաստան՝ մասնակցելու Investor Tour-ի առաջին միջոցառմանը
Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել աշխարհից ժամանող 32 ներդրողների 12 երկրից՝ մասնակցելու առաջին անգամ անցկացվող Investor Tour միջոցառմանը, որը կկայանա հոկտեմբերի 4-7-ը: Այս բացառիկ միջոցառումը կազմակերպվել է BANA Angels-ի կողմից՝ WCIT2024 և DigiTec հեղինակավոր համաժողովների շրջանակում:
Միջոցառումը նախատեսված է արտերկրյա ներդրողների համար, ովքեր կստանան հնարավորություն բացահայտելու Հայաստանի ստարտափների էկոհամակարգը, ուսումնասիրելու ոլորտի նորարարությունները և հաստատելու նոր կապեր հայ ձեռներեցների և տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ։
BANA Angels-ի ղեկավար Սոնա Վեզիրյանը նշում է, որ սա բացառիկ հնարավորություն է արտերկրի ներդրողների համար, ոչ միայն մասնակցելու համաշխարհային ճանաչում ունեցող WCIT2024 և DigiTec միջոցառումներին, այլ նաև անձամբ ծանոթանալու Հայաստանի տեխնոլոգիական հնարավորություններին:
«Ուրախ ենք, որ այսքան կարճ ժամանակում մենք կարողացանք գրավել միջազգային ներդրողների ուշադրությունը: Մեր գործընկերները մեծ ցանկություն են հայտնել այցելել Հայաստան, ծանոթանալ ստարտափների էկոհամակարգին և համագործակցել տեղական ձեռներեցների հետ։ Մենք վստահ ենք, որ այս այցը ոչ միայն կնպաստի նորարարական նախագծերի զարգացմանը, այլև Հայաստանը կդառնա ներդրումների նոր հարթակ»,- նշում է Սոնա Վեզիրյանը:
Ինչպես Investor Tour-ը կփոխի Հայաստանի ներդրումային դաշտը
Investor Tour-ի շրջանակում ներդրողները հնարավորություն կունենան այցելել մի շարք հաջողակ տեխնոլոգիական ընկերություններ, ուսումնասիրել Հայաստանի տնտեսական աճի խթանող նախագծերը և ստեղծել համագործակցային հնարավորություններ հայ ձեռներեցների հետ։ Բացի այդ, ներդրողները կծանոթանան Հայաստանի ստարտափների էկոհամակարգի առանձնահատկություններին՝ գնահատելով երկրի տեխնոլոգիական ներուժը։
Այս միջոցառումը ոչ միայն նպաստելու է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը Հայաստանում, այլև ամրապնդելու է երկրի կապերը միջազգային ներդրողների և ձեռներեցների հետ։
Մշակութային փորձառություններ՝ ներդրողների համար
Ներդրողների այցի ընթացքում նախատեսված են նաև մշակութային միջոցառումներ՝ հնարավորություն տալով հյուրերին վայելել Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը և ծանոթանալ երկրի պատմությանը։ Կազմակերպիչները վստահ են, որ այցը կնպաստի ներդրողների սիրո և հետաքրքրության մեծացմանը Հայաստանի նկատմամբ:
WCIT2024 – Հայաստանը՝ նորարարության կենտրոնում
Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT) տեխնոլոգիայի ապագան ձևավորելու և դրա ազդեցությունը հասարակության վրա ուսումնասիրելու գլոբալ հարթակ է: Այս տարի կոնգրեսը համախմբում է ոլորտի առաջնորդներին և փորձագետներին՝ քննարկելու համաշխարհային տեխնոլոգիական մարտահրավերները և դրանց լուծման ուղիները:
Հայաստանի մասնակցությունը նման խոշոր համաշխարհային միջոցառմանը նաև բացում է նոր հնարավորություններ երկրի տնտեսության և տեխնոլոգիական ոլորտի համար: