Գերմանիայի կառավարությունը քաղաքացիներին նախապատրաստում է գների բարձրացմանը ` հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով
Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկը հայտարարել է, որ Գերմանիայի քաղաքացիները պետք է պատրաստվեն գների շարունակական աճին և բարեկեցության հետագա կորուստներին: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում անելով Deutsche Wirtschafts Nachrichten-ին։
Ինչպես ասել է նախարարը փոքր և միջին բիզնեսի ասոցիացիաների ղեկավարների հետ հանդիպումից հետո, գերմանացիները ստիպված կլինեն հարմարվել ավելի բարձր գների ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ կառավարությունը սկսել է աջակցության տարբեր ծրագրեր ՝ ուղղված իրացվելիության ապահովմանը և ընկերությունների դիրքերը պահպանելուն։
Հաբեկը նաև հավելել է, որ էժան հանածո վառելիքի դարաշրջանն ավարտվել է, և Ռուսաստանի դեմ նավթային էմբարգոյի հետևանքները աննկատ չեն մնա Գերմանիայում։Ավելի վաղահյտնել էինք, որ  Ֆրանսիայի էկոլոգիայի նախարար Բարբարա Պոմպիլին հայտարարել էր, որ Եվրամիությունում (ԵՄ) ռուսական նավթի էմբարգոյի վերաբերյալ համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել մինչև այս շաբաթվա վերջ։