Ինչ փոփոխություններ են արձանագրվել կապի օպերատորների հարկային մուտքերում 2024-ին
2024թ. հունվարից դեկտեմբեր Հայաստանի կապի երեք խոշոր օպերատորները՝ Յուքոմը, Թիմ Տելեկոմ Արմենիան և Վիվա Արմենիան, միասին պետական բյուջե են վճարել 36.95 մլրդ դրամի հարկ: Սա 1%-ով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից, երբ վճարվել էր 37.31 մլրդ դրամ:
Վիվա Արմենիա՝ ոլորտի առաջատարը
Ըստ ՀՀ 1000 խոշոր հարկատուների ցանկի՝ կապի օպերատորների շրջանում առաջատարը Վիվա Արմենիան է: 2024թ. տվյալներով, ընկերությունը պետական բյուջե է վճարել 18.23 մլրդ դրամ, ինչը 15.7%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Այն 2024թ. զբաղեցրել է խոշոր հարկատուների ցանկի 14-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա 13-րդ տեղի փոխարեն:
Յուքոմի ցուցանիշների անկումը
Յուքոմը, որը ոլորտի երկրորդ խոշոր հարկատուն է, 2024թ. պետբյուջե է վճարել 9.47 մլրդ դրամ: Ընկերության վճարած հարկերը նվազել են 23.7%-ով: Արդյունքում, այն խոշոր հարկատուների ցանկում 19-րդ տեղից անցել է 26-րդ:
Թիմ Տելեկոմ Արմենիայի աճը
Թիմ Տելեկոմ Արմենիան 2024թ. վճարել է 9.25 մլրդ դրամի հարկ, ինչը 1.1%-ով ավել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ընկերությունը խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցրել է 27-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա 26-րդ տեղի փոխարեն:
Ինտերնետ մատակարարների դիրքերը
1000 խոշոր հարկատուների ցանկում ընդգրկվել է նաև «OVIO» ապրանքանիշով գործող «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ընկերությունը, որը 2024թ. 270-րդ տեղում է՝ նախորդ տարվա 162-րդի փոխարեն: Ընկերությունը վճարել է 1.16 մլրդ դրամի հարկ, ինչը 38.1%-ով պակաս է 2023թ. ցուցանիշից:
Տվյալները ցույց են տալիս, որ թեև ոլորտի ընդհանուր հարկային մուտքերը փոքր-ինչ նվազել են, առանձին օպերատորներ, օրինակ՝ Վիվա Արմենիան և Թիմ Տելեկոմ Արմենիան, շարունակել են ապահովել հարկերի աճ: Նվազումը հիմնականում պայմանավորված է Յուքոմի հարկերի զգալի նվազմամբ, որը կարող է անդրադառնալ ոլորտի ընդհանուր տնտեսագիտական գնահատականների վրա: