Չնայած 2024-ի աճի ցուցանիշն ավելի ցածր է, քան նախորդ երկու տարիներին, այն ընդհանուր առմամբ համապատասխանում է կառավարության տնտեսական քաղաքականությանը:
Աշխատատեղերի աճը՝ շարունակական թափով
Բացի ՀՆԱ-ի աճից, 2024-ին Հայաստանում աշխատավարձով ապահովված աշխատատեղերի թիվը հասել է 760,555-ի, ինչը 2018 թվականի հունվարի համեմատ ավել է 203,875-ով կամ 36.6%-ով: Այսպիսով, վեց տարվա ընթացքում Հայաստանում ստեղծվել է ավելի քան 203,000 նոր աշխատատեղ:
2023-ի համեմատ ևս գրանցվել է աճ՝ 5.2%-ով ավել աշխատատեղ 2024-ին: Ավելին, այս միտումը պահպանվում է նաև 2025 թվականին. 2025-ի հունվարին 2024-ի նույն ամսվա համեմատ աշխատատեղերի թիվն ավելացել է 41,124-ով:
Տնտեսական աճի հեռանկարները
Կառավարությունը շարունակելու է կենտրոնանալ աշխատատեղերի ստեղծման վրա՝ խթանելով ներդրումները, բիզնեսի աճն ու աշխատաշուկայի ընդլայնումը: Մասնագետների գնահատմամբ, տնտեսական աճի տեմպերի պահպանումը կախված կլինի ներդրումային միջավայրից, տարածաշրջանային զարգացումներից և գլոբալ տնտեսության շարժերից: