Ամերիկյան ինդեքսները չորեքշաբթի փակվեցին նվազումով: Dow Jones Industrial Average-ը նվազեց 1.25%-ով՝ հասնելով 39853.87 կետին: S&P 500-ի արժեքը նվազեց 2.20%-ով՝ հասնելով 5433.61 կետին: S&P 500-ի ֆյուչերսը հինգշաբթի աճում է 0.03%-ով: Ճապոնական Nikkei 225-ը նվազում է 0.87%-ով՝ հասնելով 37861 կետին: Կորեական KOSPI-ն նվազում է 1.75%-ով՝ հասնելով 2710.37 կետին, իսկ չինական Shanghai Composite-ը նվազում է 0.49%-ով՝ հասնելով 2887.81 կետին:
1. ԱՄՆ-ում շինարարական թույլտվությունների թիվը հունիսին աճել է 3.9%-ով՝ դառնալով 1.45 միլիոն: Նոր շինարարությունների թիվը հունիսին կազմել է 617 հազար՝ համեմատած 621 հազարով մայիսին:
2. Կանադայի Բանկը նվազեցրել է տոկոսադրույքը 25 բազիսային կետով՝ դառնալով 4.50% տարեկան:
Այսօր ոսկու գինը նվազում է, առևտուր լինելով մոտ $2373.5 մեկ ունցիայի համար: Նավթի գնանշումները չորեքշաբթի նվազել են: Brent նավթի գինը կազմում է $81.0 մեկ բարելի համար, իսկ WTI-ն՝ մոտ $76.9 մեկ բարելի համար:
1. Ամերիկյան էլեկտրամոբիլների արտադրող Tesla-ն երկրորդ եռամսյակում հասույթի 2% աճ է գրանցել տարեկան հաշվարկով՝ հասնելով ռեկորդային $25.5 միլիարդի, սակայն զուտ շահույթը նվազել է 45%-ով: Առանց միանվագ գործոնների շահույթը ($0.52 մեկ բաժնետոմսի համար) զգալիորեն զիջել է կանխատեսմանը: Արդյունքում ընկերության բաժնետոմսերը նվազել են 12.3%-ով, ինչը ամենամեծ անկումն է 2020 թվականի սեպտեմբերից:
2. IBM-ի հասույթը ապրիլ-հունիս ամիսներին աճել է 1.9%-ով տարեկան՝ դառնալով $15.8 միլիարդ: Զուտ շահույթը աճել է մինչև $1.83 միլիարդ, կամ $1.96 մեկ բաժնետոմսի համար: Ընկերությունը շարունակում է կանխատեսել 2024 թվականի հասույթի աճը 3-5% տարեկան և ազատ դրամական հոսք ավելի քան $12 միլիարդի չափով:
3. Visa ընկերության զուտ շահույթը երրորդ ֆինանսական եռամսյակում աճել է 17%-ով տարեկան, իսկ հասույթը՝ 10%-ով, սակայն վերջին ցուցանիշը չի համապատասխանում շուկայի սպասումներին։