Դեկտեմբերի 23-ի տնտեսական լուրերը
Այս հոդվածում կուսումնասիրենք Երևանի հանրային տրանսպորտի միասնական տոմսային համակարգը, Վրաստանի և Հայաստանի առևտրային կապերը, օտարերկրյա ներդրումների աճը, կակաոյի գների թանկացումը, Սիրիայի տնտեսական մարտահրավերները և Քաթարի գազային սպառնալիքը ԵՄ-ին:
1. Երևանյան հանրային տրանսպորտի միասնական տոմսային համակարգի կայք
Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ ներկայացվել է հանրային տրանսպորտի միասնական տոմսային համակարգի նոր կայքը՝ transport.yerevan.am: Այս կայքը նախատեսված է մայրաքաղաքի քաղաքացիների և այցելուների համար՝ ավելի արդյունավետ օգտագործելու հանրային տրանսպորտը:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից մայրաքաղաքը կանցնի տրանսպորտի անկանխիկ վճարման համակարգի: Նոր կայքը հնարավորություն է տալիս ծանոթանալ տոմսերի նոր փաթեթներին, հաշվիչի միջոցով որոշել ամենահարմար տարբերակը և պարզել արտոնյալ խմբերում ընդգրկվածությունը հանրային ծառայության համարանիշի միջոցով:
2. Վրաստանի արտահանումը Հայաստան՝ կես միլիարդ դոլար
2024 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին Վրաստանից Հայաստան արտահանվել է կես միլիարդ դոլարի ապրանք: Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Վրաստանի ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը կազմել է 21.1 միլիարդ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 6.6%-ով: Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան շարունակում է մնալ Վրաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերը:
3. Օտարերկրյա ներդրումների աճը Հայաստանում
Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները 2024-ի առաջին կիսամյակում աճել են՝ հասնելով 841 միլիոն դոլարի: Եվրասիական զարգացման բանկի տվյալներով, Հայաստանի ներդրումային նախագծերի թիվը կազմում է 10՝ ընդգրկելով տարբեր ոլորտներ:
Այս ցուցանիշը խոսում է երկրի աճող ներդրումային գրավչության մասին՝ չնայած տարածաշրջանային տնտեսական մարտահրավերներին:
4. Կակաոյի համաշխարհային գների աճ
Կակաոյի համաշխարհային գները 2024-ին գրեթե 2.9 անգամ աճել են: Այս թանկացումը հիմնականում պայմանավորված է Արևմտյան Աֆրիկայում եղանակային անբարենպաստ պայմաններով: Գների բարձրացմանը զուգահեռ՝ նկատվել է այլ պարենային ապրանքների՝ նարնջի հյութի և սուրճի, թանկացում:
5. Սիրիայում տնտեսական ճգնաժամը
Սիրիայում տնտեսական իրավիճակը շարունակում է մնալ բարդ: Միջին ամսական եկամուտը բավականացնում է ընդամենը 10 հաց գնելու համար: Նոր ղեկավարության առջև դրված է դժվարին խնդիր՝ տնտեսության կայունացում, միջազգային օգնության մոբիլիզացում և լիրայի արժույթի հանդեպ վստահության վերականգնում:
6. Նոտարական ծառայությունների սակագների փոփոխություններ
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է փոփոխություններ կատարել նոտարական ծառայությունների սակագների սահմանման գործում: Նոր սակագները կհամապատասխանեն սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին, ինչը ենթադրում է սակագների մոտ 50%-անոց աճ և նոր ծառայությունների համար թարմացված կարգեր:
7. Բնակարանների առուվաճառքի տվյալները Հայաստանում
2024-ի հոկտեմբերին Հայաստանում բազմաբնակարան շենքերի բնակարանների առուվաճառքների թիվը կազմել է 1518: Ամենաշատ գործարքները կատարվել են Երևանում՝ 1,137: Կոտայքը և Լոռին ցուցանիշներով համապատասխանաբար երկրորդ և երրորդ տեղում են:
8. Քաթարի գազային սպառնալիքը ԵՄ-ին
Քաթարը կդադարեցնի գազ մատակարարել ԵՄ-ին, եթե անդամ երկրները գործարկեն հարկադիր աշխատանքի և շրջակա միջավայրի վնասի մասին նոր օրենքը: Քաթարը, որը հեղուկ բնական գազի աշխարհի խոշորագույն արտահանողներից է, ձգտում է ավելի ակտիվ դեր խաղալ Ասիայում և Եվրոպայում, քանի որ աճում է մրցակցությունը դրա ամենամեծ մատակարարի՝ Միացյալ Նահանգների կողմից: Քաթարը նախատեսում է մինչև 2027 թվականը գազի հեղուկացման իր հզորությունը տարեկան 77 միլիոն տոննայից հասցնել 142 միլիոնի։