Bloomberg. Ուկրաինայում գնաճը գերազանցել է բոլոր սպասելիքները և հասել վեց տարվա առավելագույն մակարդակին. Bloomberg
Ուկրաինայում պարենային ապրանքների, այդ թվում ՝ ձվի, բանջարեղենի և մրգերի գները տարեկան կտրվածքով գնաճի մակարդակը հասցրել են վեց տարվա ամենաբարձր մակարդակին ՝ 26,6%: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։
«Պարենային ապրանքների գները հոկտեմբերին տարեկան գնաճը հասցրեցին վեց տարվա առավելագույն մակարդակին ՝ 26,6%, գերազանցելով տնտեսագետների գնահատականները: Ռուսական հատուկ գործողությունից տուժած բիզնեսներին մռայլ ապագա է սպասվում»։
Տեղական ձու արտադրողներն ու ֆերմերները նշել են երկրում կոնֆլիկտի սրման պատճառով գյուղացիական տնտեսություններին հասցված լուրջ վնասների մասին: Եթե ​​ավերված օբյեկտները հնարավոր չէ վերականգնել, ապա հավի թվաքանակի հետ կապված իրավիճակը կարող է էլ ավելի վտանգավոր դառնալ։
«Եթե չկարողանանք թարմացնել հավի պաշարը, հաջորդ տարի ավելի մեծ աղետ կլինի։ Ձու չի լինի»,- զգուշացրել է Եվրոպայի խոշորագույն ձու արտադրողներից մեկի ՝ UkrLandFarming-ի սեփականատեր Օլեգ Բախմատյուկը։Ուկրաինայում միջին տարեկան գնաճի կտրուկ աճը պայմանավորված է մի շարք գործոններով։ Առանցքայիններից են լոգիստիկ դժվարությունները, երկրում կոնֆլիկտի սրման պատճառով տարատեսակ ապրանքների և սննդի պակասը և այլն,- ասվում է հոդվածում։