RBC. Nokia-ն ԱՄՆ-ից և Ֆինլանդիայից թույլտվություն է խնդրել Ռուսաստանին հեռահաղորդակցության սարքավորումներ մատակարարելու համար
Նյմ 8, 2022 11:18
Ֆիննական անդրազգային Nokia ընկերությունը, իբր, դիմել է ԱՄՆ ՝ Ռուսաստանի Դաշնություն հեռահաղորդակցության սարքավորումներ մատակարարելու լիցենզիա ստանալու համար։ Այս մասին հայտնում է РБК-ն։ Հրատարակության համաձայն ՝ խնդրանքը հիմնավորված է նախկինում կնքված պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունները կատարելու անհրաժեշտությամբ ՝ նախքան Nokia-ի հեռանալը ռուսական շուկայից։
Նախկինում ֆիննական կազմակերպությունը հարցում էր ուղարկել ԱՄՆ Արդյունաբերության և անվտանգության կարգավորող բյուրոյին (BIS) և Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարարությանը։Ամերիկյան կողմի խնդրանքը պատճառաբանված է նրանով, որ Nokia-ի արտոնագրերի մի մասը պատկանում է Alcatel-Lucent-ին (ԱՄՆ)։
«Խոսքը ցանցերի ընդլայնման համար սարքավորումների մատակարարման մասին չէ, այլ պահեստամասերի…»,- ընդգծել է լրատվամիջոցի զրուցակիցը։Ինչպես պարզաբանվեց, մատակարարման շնորհիվ հնարավոր կլինի ապահովել առկա ցանցերի բնականոն գործունեությունը։