Bloomberg. Հնդկաստանը կտրուկ կրճատել է Ռուսաստանից նավթի մատակարարումները
Հնդկաստանը զգալիորեն կրճատել է Ռուսաստանից նավթի գնումը ԱՄՆ-ից պատվիրակության ժամանման ֆոնին։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։ Անցած ամսվա ընթացքում Ռուսաստանից Հնդկաստան նավթի մատակարարումների ծավալը կրճատվել է 40%-ով ՝ հասնելով օրական 570 հազար բարելի, ինչը նվազագույնն է 2022 թվականի փետրվարից ի վեր։ Գնումները հատկապես կտրուկ նվազել են ԱՄՆ պաշտոնյաների այցից հետո՝ ֆինանսների փոխնախարար, ԱՄՆ պատժամիջոցների քաղաքականության համակարգող Ուոլլի Ադեյմոյի գլխավորությամբ, նշում է հրատարակությունը։ Հոդվածում նշվում էր, որ պատվիրակությունը հնդկական կողմին առաջարկել է միանալ Ռուսաստանից նավթի գնի սահմանափակումներին։ Սակայն Հնդկաստանը մերժել է ԱՄՆ-ի առաջարկը, քանի որ վախենում է Ռուսաստանից մատակարարումների հնարավոր դադարեցումից։ Գործակալության տվյալներով ՝ Չինաստանը նույնպես սկսել է կրճատել ռուսական նավթի գնումը։
Օրինակ ՝ հուլիսին մատակարարումների ծավալը եղել է օրական 810 հազար բարելի մակարդակում, ինչը 35%-ով պակաս է հունիսի սկզբի համեմատ։ Սեպտեմբերի 4-ին Economic Times-ը, հղում անելով Vortexa-ի վերլուծաբաններին, հայտնել է, որ Հնդկաստանը հուլիսին և օգոստոսին կրճատել է Ռուսաստանից նավթի գնումները, սակայն կարող է կրկին մեծացնել դրանք ռուսական վառելիքի նկատմամբ Եվրամիության (ԵՄ) սահմանափակումների ֆոնին: