G7 երկրները փորձում են երկարացնել ռուսական նավթի զեղչերը․ TACC
Յոթնյակի խմբի (G7) առաջարկները ՝ սահմանափակելու ռուսական նավթի սահմանային գինը, նման են հումքի զեղչերը արևմտյան երկրներ տարածելու փորձի։ Նման մեղադրանք ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում հանդես է եկել ամերիկացի արտաքին քաղաքականության վերլուծաբան, Eurasia Group միջազգային հետազոտական ​​և խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր և նախագահ Յան Բրեմերը։
«Դա իսկապես միջոց է նման զեղչերը տարածելու արևմտյան երկրների վրա, որոնք դեռևս կախված են ռուսական էներգիայից»,- նշել է քաղաքագետը։
Միաժամանակ նա միանշանակ պատասխան չտվեց այն հարցերին, թե ինչպես կարող են ֆինանսների նախարարների գաղափարները ազդել համաշխարհային էներգետիկ շուկայի վրա, արդյոք դրանք, ի թիվս այլ բաների, կարող են հանգեցնել վառելիքի գների նոր աճի։
Փորձագետի կարծիքով ՝ «խնդիրն այն է», որ Արևմուտքը «շարունակում է հնարավորինս արագ դիվերսիֆիկացնել էներգակիրները ՝ հեռանալով ռուսականից»։