Bloomberg-ը հայտնել է ԱՄՆ տեխնոլոգիական ընկերությունների եկամուտների անկման մասին
Ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերությունները նկատեցին, որ իրենց եկամուտները զգալիորեն նվազել են 2022 թվականին ՝ տնտեսական ճգնաժամի հետևանքով իրենց արտադրանքի վաճառքի անկման պատճառով: Այս մասին ուրբաթ հայտնել է Bloomberg-ը։
«Ուկրաինայի հակամարտությունը, գնաճը, տնտեսական անորոշությունը հանգեցրին սպառողների տրամադրությունների ինդեքսի նվազմանը 2022 թվականին, հեռախոսի օգտատերերը նվազեցրին իրենց գնումների թիվը», — ասում է Counterpoint Research-ի վերլուծաբան Հարմիթ Սինգ Վալիան:
Գործակալության տվյալներով ՝ պահանջարկի կրճատման պատճառով Amazon-ի բաժնետոմսերը նվազել են 6,6%-ով, Alphabet հոլդինգը, որին պատկանում է Google-ը ՝ 6,4%-ով, Apple-ը ՝ 5,6%-ով։Ավելի վաղ The Washington Post-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ տեխնոլոգիական բիզնեսի սեփականատերերը 2022 թվականին կորցրել են մոտ 433 միլիարդ դոլար ՝ իրենց ընկերությունների բաժնետոմսերի արժեքի անկման պատճառով։ Բիզնեսի տնտեսագիտության ազգային ասոցիացիայի տվյալներով՝ տնտեսական իրավիճակի վատթարացման պատճառով ԱՄՆ ընկերությունների մոտ 20%-ը նույնպես կարող է կրճատել անձնակազմը։ Alphabet հոլդինգը հայտարարել է 12 հազար աշխատակիցների կրճատման մասին, Microsoft կորպորացիան հայտարարել է 2023 թվականին մոտ 10 հազար աշխատակցի կրճատման պլանների մասին։Նման միջոցառումները, ըստ փորձագետների, պայմանավորված են համաշխարհային տնտեսության դանդաղեցմամբ, ինչպես նաև սպառողների ցանկությամբ ՝ կրճատել թվային ապրանքների վրա իրենց ծախսերը համաճարակի շրջանից հետո։