Արտահանման ծավալները Ռուսաստանում կրճատվել են․ «Коммерсантъ»
Անցյալ տարվա նոյեմբերին Ռուսաստանում 2021 թվականի հունվարից ի վեր առաջին անգամ ապրանքների արտահանման նվազում է գրանցվել։ Տարեկան կտրվածքով, ինչպես վկայում են երկրի արտաքին առևտրի վիճակի հայելային տվյալները, այն կազմել է ութ տոկոս՝ արտասահման առաքումների ընդհանուր ծավալով 45 միլիարդ դոլար, գրում է «Կոմերսանտ»-ը ՝ վկայակոչելով Solid Figures Telegram ալիքի հաշվարկները։ Այս ամիս արտահանման ամենամեծ բաժինը բաժին է ընկել Չինաստանին ՝ 27 տոկոս: Հնդկաստան առաքումները նույնպես տարեկան կտրվածքով աճել են վեց անգամ, երեք անգամ Մալայզիա և երկու անգամ ՝ Հունգարիա: Ապրանքների ներմուծումը նվազել է 10 տոկոսով։ Վճարային հաշվեկշռի վերաբերյալ Կենտրոնական բանկի գնահատականը թույլ է տալիս ենթադրել, որ չորրորդ եռամսյակում ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը կրճատվել է 15 տոկոսով, իսկ ներմուծումը ` 9 տոկոսով։
Այսպես, դեկտեմբերին արտահանումը կրճատվել է 25 տոկոսով ՝ հասնելով 43 միլիարդ դոլարի, իսկ ներմուծումը ինը տոկոսով ՝ մինչև 28 միլիարդ դոլար։ Արտահանման կառուցվածքը ցույց է տալիս, որ չորրորդ եռամսյակում նավթի և գազի վաճառքից ստացված հասույթի նվազման ֆոնին նկատելիորեն աճել է ոչ էներգետիկ ոլորտներից ապրանքների տեսակարար կշիռը։ Միևնույն ժամանակ, Կենտրոնական բանկը նշում է, որ արտահանման ճյուղերում ֆինանսական հոսքերը սկսել են աճել դեկտեմբերին։ Սակայն Solid Numbers Telegram ալիքի հեղինակ Ռոդիոն Լատիպովը ենթադրում է, որ նման տվյալները կարող են բացատրել կա՛մ ծառայությունների արտահանման սխալ գնահատումը, կա՛մ դրանց մեջ թանկարժեք բեռնափոխադրումների ընդգրկումը։
Նախ, արտահանման անկումը դրամական արտահայտությամբ կապված է ռուսական նավթի ինքնարժեքի կտրուկ նվազման հետ, որը պայմանավորված էր գնային առաստաղի ներդրմամբ և ԵՄ էմբարգոյի ուժի մեջ մտնելով։ Եվրոպայում գազի գնի անկումը և խողովակաշարերի մատակարարումների հետագա կրճատումները նույնպես իրենց ազդեցությունն են թողնում: