Գլոբալ ռեցեսիայի ռիսկերը կպահպանվեն նաև 2023 թվականին․ Bloomberg
2023 թվականի սկիզբը գալիս է մի շարք դրական կողմերով համաշխարհային տնտեսության համար, այդ թվում ՝ համեմատաբար տաք եղանակը Եվրոպայում ձմեռային ջեռուցման սեզոնի գագաթնակետին, Չինաստանում արտադրության վերսկսումը երկարատև արգելափակումներից հետո և գնաճի կայուն անկումը Միացյալ Նահանգներում։ Սակայն, չնայած դրան, աշխարհը դեռ ամբողջությամբ չի հեռացել մինչև այս տարվա վերջ լայնածավալ ռեցեսիայի ռիսկերից,- հայտնում է Bloomberg-ը։
«Բազմաթիվ գործոններ ՝ Չինաստանի տնտեսության վերաբացումը, սովորականից ավելի տաք ձմեռը էներգիայով քաղցած Եվրոպայում և ԱՄՆ-ի գնաճի կայուն անկումը, բոլորը միավորվում են ՝ ցրելու որոշ մռայլություն, որը պատել է ֆինանսական շուկաները 2022 թվականի վերջին: . Համաշխարհային տնտեսությունը նոր տարին սկսում է ավելի լավատեսական նոտայով, թեև դա չի երաշխավորում, որ 2023 թվականն այս կերպ կավարտվի։
Մասնավորապես, հիմնական տոկոսադրույքների հետագա բարձրացմանն ուղղված աշխարհի առաջատար կենտրոնական բանկերի շարունակական քաղաքականությունը կարող է պատճառ դառնալ ռեցեսիայի ռիսկերի պահպանման համար։ Մեկ այլ գործոն կարող է լինել անկայուն գնաճային դինամիկան,- նշվում է հոդվածում։
«Քանի որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստը, Եվրոպական կենտրոնական բանկը և մի շարք այլ երկրներ դեռևս պահանջում են բարձր տոկոսադրույքներ, տարեվերջին կտրուկ անկման ռիսկը չի կարող զեղչվել, հատկապես, եթե գնաճը պարզվի, որ անկայուն է և չի նահանջել այնքան, որքան ցանկանում են կենտրոնական բանկերը»,- նշված է հոդվածում։