Ռուսաստանն ու Իրանը կքննարկեն պատժամիջոցները շրջանցելու նոր տարբերակներ. Asia Nikkei
Մոսկվան և Թեհրանը մտադիր են քննարկել Հնդկաստանի հետ նավարկելի առևտրային ճանապարհի ստեղծման միջոցով Արևմուտքի սահմանափակումները շրջանցելու հարցը։ Այս տեղեկությունը տարածել է Asia Nikkei լրատվական ամսագիրը։
Նրա աղբյուրների համաձայն ՝ նոր առեւտրային ուղու շնորհիվ կողմերի հարաբերությունները կամրապնդվեն։ Նշվում է նաև, որ նոր միջոցը կվերացնի պատժամիջոցների ազդեցությունը։
Այս երկրների ներկայացուցիչները ճանապարհ կմշակեն՝ շրջանցելու սահմանափակումները՝ ի պատասխան ԱՄՆ առևտրային քաղաքականության՝ ապրանքների մատակարարման շղթաները դաշնակից և բարեկամ երկրներ տեղափոխելու համար։ Այն, որ Ռուսաստանի Դաշնությունն ու Իրանը զբաղվում են 3000 կմ երկարությամբ նոր անդրմայրցամաքային առևտրային ճանապարհի ստեղծմամբ ՝ Արևելյան Եվրոպայից դեպի Հնդկական օվկիանոս, ավելի վաղ հայտնել էր Bloomberg-ը։ Հաղորդվել է, որ կողմերը ցանկանում են արագացնել բեռների առաքումը ծովային և երկաթուղային ցանցերով Կասպից ծովում։
Ավելի վաղ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը հայտնել էր Ռուսաստանի և Իրանի ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշման մասին։ Նա հայտարարեց, որ երկիրը դեմ է դրան։ Փրայսը հայտարարեց նաև, որ մտադիր է անել ամեն ինչ, որպեսզի իրագործվեն ծրագրերը, կողմերը ձախողվեցին։