ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը կրկնակի կրճատվել է․ РИА Новости
Ռուսաստանի արտաքին առևտրում ԱՄՆ-ի մասնաբաժինը տարեվերջին իջել է երկու տոկոսից, իսկ երկու երկրների միջև առևտրի ծավալը կրճատվել է ավելի քան երկու անգամ,- հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում անելով Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի առաջին տեղակալ Ռուսլան Դավիդովին։ Ռուսաստանի սպասարկում (FTS)։ Նա նաև նշել է Եվրամիության (ԵՄ) հետ առևտրի զգալի անկում. որոշ պետությունների հետ առևտուրը նույնպես կիսով չափ նվազել է:
«Եթե Եվրոպայից մեզ մոտ երեք հազար բեռնատար էր գալիս, ապա այժմ օրական մոտ մեկուկես հազար մեքենա, ներառյալ բելառուսական սահմանով հոսքը», — ասաց Դավիդովը: Հակառակ դինամիկա է նկատվում Ռուսաստանի առևտրում Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) «բարեկամ» երկրների հետ ՝ կախված երկրից ՝ ապրանքաշրջանառության աճը տատանվում է 50-ից 200 տոկոսի սահմաններում,- ասել է FCS-ի ղեկավարի առաջին տեղակալը։
Միաժամանակ ռուսական արտահանումը դեռ զգալիորեն գերազանցում է ներմուծմանը։ Դավիդովը կանխատեսել է, որ 2022 թվականին Ռուսաստանի արտաքին առևտրի ավելցուկը ռեկորդային կլինի ՝ չնայած դեկտեմբերին էներգակիրների արտահանման դժվարություններին։ Միաժամանակ նա ասել է, որ դեկտեմբերին մաքսային մարմինները նկատել են ռուսական էներգառեսուրսների արտահանման նվազում։