Նոր ֆինանսական աջակցություն «Ինժեներական քաղաք» նախագծի իրականացման համար
Կառավարության վերջին նիստում որոշում կայացվեց տրամադրել 1 մլրդ 940 մլն դրամ «Ինժեներական քաղաք» ծրագրի հետագա իրականացման համար: Ներդրումը կնպաստի նորագույն ինժեներական լուծումների զարգացմանը, ինչպես նաև աքսելերատորի շենքի կառուցմանը ու տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների սպասարկմանը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշեց, որ Համաշխարհային բանկի հետ վարկային պայմանագիրը լրացել է 2024 թվականի մայիսին, ինչից հետո ծրագիրը կֆինանսավորվի ՀՀ պետական բյուջեից: Այդ թվում 1.88 մլրդ դրամը կուղղվի ինժեներական բիզնես աքսելերատորի շենքի կառուցմանն ու կահավորմանը, իսկ մնացած 67.9 մլն դրամը՝ շենքի ու ենթակառուցվածքների պահպանմանը։
Այս ներդրումային քայլը կարևոր է Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջընթացի ու ինժեներական լուծումների զարգացման համար, որի նպատակն է ընդլայնել բիզնես աքսելերատորի հնարավորությունները և ստեղծել նորարարական տեխնոլոգիական էկոհամակարգ:
Ի՞նչ է «Ինժեներական քաղաքը»
«Ինժեներական քաղաք» ծրագիրը նախագծվել է որպես բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար հարթակ, որտեղ երիտասարդ ինժեներներ և տեխնոլոգներ կարող են զարգացնել իրենց հմտությունները և ստանալ աջակցություն բիզնես աքսելերատորի միջոցով: Այսպիսի ծրագրերը նպաստում են ստարտափերի ու տեխնոլոգիական նորարարությունների զարգացմամբ երկրի տնտեսության վերելքին։