Ինչպիսի փոփոխություններ են տեղի ունեցել Հայաստանի ներմուծման ոլորտում. 2024թ. հունվար-նոյեմբեր
Հայաստանի Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն, 2024 թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ներմուծման ընդհանուր ծավալները կազմել են 15․87 միլիարդ դոլար՝ 41․49% աճ արձանագրելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Ներմուծման հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև ներմուծված արտադրանքի ծագման երկրների վերլուծությունը, բացահայտում են հետաքրքիր միտումներ։
Ռուսաստանը՝ ներմուծման առաջատար
Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծման ծավալներն աճել են 144․03%-ով՝ կազմելով 8․85 մլրդ դոլար, ինչը ներմուծման ընդհանուր ծավալի 55․77%-ն է։ Ռուսական արտադրանքի ներմուծումը նույնպես գրանցել է զգալի աճ՝ հասնելով 8․67 մլրդ դոլարի՝ 2․5 անգամ գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշները։
Չինաստանը երկրորդ հորիզոնականում
Չինաստանից ներմուծման ծավալները կազմել են 1․09 մլրդ դոլար՝ 21․23% աճով։ Չինական արտադրանքի ներմուծումն աճել է 3․5%-ով՝ հասնելով 1․58 մլրդ դոլարի։ Չինաստանը ապահովում է ներմուծման 6․84%-ը։
Երրորդ տեղում Վրաստանն է
Վրաստանից ներմուծման ծավալները նվազել են 14․97%-ով՝ կազմելով 714․7 մլն դոլար։ Ներմուծված վրացական արտադրանքի ծավալը, սակայն, աճել է 35․2%-ով՝ հասնելով 148․4 մլն դոլարի։
Այլ առանցքային երկրներ
• Իրան: Ներմուծման ծավալը կազմել է 572․5 մլն դոլար՝ 3․64% աճով։
• ԱՄԷ: Ներմուծումը նվազել է 24․38%-ով՝ կազմելով 412․3 մլն դոլար։
• Գերմանիա: Ներմուծումը կրճատվել է 21․5%-ով՝ հասնելով 409․3 մլն դոլարի, իսկ գերմանական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 385․6 մլն դոլար՝ 23․6% անկումով։
• ԱՄՆ: Ներմուծումը նվազել է 59․75%-ով՝ կազմելով 324․3 մլն դոլար։
• Իտալիա: Ներմուծման ծավալը կազմել է 309․4 մլն դոլար՝ 5․32% աճով։
• Ֆրանսիա: Ներմուծումը նվազել է 14․6%-ով՝ կազմելով 134․2 մլն դոլար։
• Ճապոնիա: Ներմուծումը կրճատվել է 66․8%-ով՝ կազմելով 108․5 մլն դոլար։
ԱՊՀ և ԵՄ երկրներ
ԱՊՀ երկրներից ներմուծումը աճել է 135․93%-ով՝ հասնելով 9․1 մլրդ դոլարի, որտեղ ԵԱՏՄ անդամ երկրների մասնաբաժինը կազմում է 8․99 մլրդ դոլար։ Միևնույն ժամանակ, Եվրամիության երկրներից ներմուծումը նվազել է 11․21%-ով՝ կազմելով 1․83 մլրդ դոլար։
Հայաստանի ներմուծման կառուցվածքը շարունակում է մեծապես կախված լինել Ռուսաստանից, ինչը պայմանավորված է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական գործոններով։ Չինաստանի և Իրանի հետ առևտրային կապերը նույնպես դինամիկ զարգանում են։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից և ԱՄԷ-ից ներմուծումների զգալի նվազումը հուշում է տնտեսական փոխհարաբերությունների վերանայման հնարավոր անհրաժեշտության մասին։