Ինչու են Tesla-ի խոշորագույն ներդրողները լքում ընկերությունը. Մասկի բազմամիլիարդանոց փոխհատուցման պատմությունը
Հոլանդական ABP կենսաթոշակային հիմնադրամը, որը Եվրոպայի խոշորագույնն է, 2024 թվականի երրորդ եռամսյակում վաճառել է Tesla-ի իր ամբողջ բաժնեմասը՝ ընդհանուր 571 միլիոն եվրո արժողությամբ: Պատճառը եղել է Իլոն Մասկին վերաբերող բազմամիլիարդանոց փոխհատուցման փաթեթի հետ անհամաձայնությունը։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը:
Անհամաձայնություն Մասկի փոխհատուցման հարցում
ABP-ի ներկայացուցիչը հաստատել է, որ հիմնադրամը խնդիրներ է ունեցել Մասկի փոխհատուցման չափազանց բարձր գնահատականի հետ։ Tesla-ի բաժնետոմսերի վաճառքի որոշումը հիմնադրամը հիմնավորել է նաև ծախսերի, եկամուտների և պատասխանատու ներդրումային չափանիշների հիման վրա։ Հոլանդական Het Financieele Dagblad թերթը հավելել է, որ հիմնադրամը նկատի է ունեցել նաև Tesla-ում աշխատանքի վատ պայմանները:
Մասկի փոխհատուցման պատմությունը
Իլոն Մասկին վերաբերող փոխհատուցման փաթեթը բազմիցս քննադատության է ենթարկվել։ Դելավերի դատարանը դեկտեմբերին անվավեր է ճանաչել այդ փաթեթը, որը ներառում էր Tesla-ի 303 միլիոն բաժնետոմսերի օպցիոններ: Սկզբում այն գնահատվել էր 2․6 միլիարդ դոլար, սակայն 2024 թվականի հունվարին այդ գնահատականը հասել էր մինչև 56 միլիարդ դոլար, իսկ դեկտեմբերի 2-ին այն գնահատվում էր 101 միլիարդ դոլար:
Tesla-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ Մասկի վարձատրությունը հաստատվել է «ճնշող մեծամասնությամբ», սակայն այն կասկածի տակ են դրել մի շարք խոշոր ներդրողներ, այդ թվում՝ Նորվեգիայի ինքնիշխան հիմնադրամը և Կալիֆորնիայի հանրային աշխատողների կենսաթոշակային հիմնադրամը:
Tesla-ի բաժնետոմսերի դինամիկան
Tesla-ի բաժնետոմսերի գինը հունվարի 10-ին կազմել է 394․74 դոլար (-0․05%): Հունվարի 13-ին բաժնետոմսերը էժանացել են 2․8%-ով։
Մոլորակի ամենահարուստ մարդը
Չնայած այս իրավիճակին, Իլոն Մասկը շարունակում է մնալ մոլորակի ամենահարուստ մարդը՝ ըստ Forbes-ի Real-Time Billionaires վարկանիշի։ Հունվարի 13-ի դրությամբ նրա կարողությունը գնահատվում էր 416․1 միլիարդ դոլար։