Աշխատանքային պայմանագրերը կթվայնացվեն. ի՞նչ է դա նշանակում աշխատողների և գործատուների համար
2025 թվականի հուլիսի 1-ից Հայաստանում կսկսվի աշխատանքային պայմանագրերի թվայնացման փուլային ներդրումը։ Նոր համակարգը հնարավորություն կտա գործատուներին և աշխատողներին կնքել պայմանագրեր բացառապես էլեկտրոնային հարթակում՝ ՊԵԿ-ի կայքում։ Այս նորամուծությունը նախատեսում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, որի նպատակն է աշխատանքի իրավունքի պաշտպանությունը բարձրացնել թվային գործիքների միջոցով։
Ի՞նչ է տալիս թվայնացումը
Թվայնացումը կներառի աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային ստորագրությունը, որը պարտադիր կլինի 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Սա նշանակում է, որ բոլոր աշխատողներն ու գործատուները կունենան հասանելիություն իրենց պայմանագրերին՝ անկախ տարածությունից և ժամանակից։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը, կարևորել է նոր համակարգի ներդրումը՝ նշելով, որ դա հնարավորություն կտա առավել արդյունավետորեն վերահսկել աշխատանքային պայմանների համապատասխանությունը օրենսդրությանը։
Ի՞նչ է փոխվում գործատուների համար
Գործատուների համար սա նշանակում է գործընթացի արագացում և թղթային գործի նվազում։ ՊԵԿ-ի համակարգը կներդնի աշխատանքի պայմանագրերի ավտոմատացված ձևակերպում՝ ապահովելով ավելի հստակ և թափանցիկ պայմաններ։
Աշխատողներին ինչպե՞ս կազդի
Աշխատողներն այս համակարգի միջոցով կկարողանան մշտապես տեսնել իրենց պայմանագրերի մանրամասները, ստուգել դրանց օրինականությունը և գրանցումները՝ առանց լրացուցիչ փաստաթղթերի։
Փուլային կիրարկման եղանակը
2025-ից կամավոր սկզբունքով կսկսվի պայմանագրերի կնքումը թվային ձևաչափով, սակայն 2026-ին դա կդառնա պարտադիր։