Հունվարի 13-ի տնտեսական լուրերը
2024 թվականը առանձնացավ մի շարք կարևոր տնտեսական և քաղաքական իրադարձություններով՝ ներքին բարեփոխումներից մինչև միջազգային հարաբերությունների զարգացում։ Հոդվածում կքննարկենք ՀՀ առողջապահության ոլորտում խոշոր տուգանքների նշանակումը, դրամական փոխանցումների շարժը, բյուջետային ցուցանիշները, ինչպես նաև միջազգային առևտրի, գնաճի և պատժամիջոցների ազդեցությունը։
1. Տուգանքներ առողջապահության և աշխատանքի ոլորտում
2024 թվականին ՀՀ առողջապահության և աշխատանքի տեսչությունը նշանակել է ավելի քան 5 մլրդ դրամի տուգանք։ Կայացվել է 1934 որոշում, իրականացվել է 2949 չնախատեսված ստուգում՝ հատկապես դեղերի շրջանառության վերահսկողության, սանիտարահիգիենիկ ստանդարտների և աշխատանքի իրավունքների ոլորտներում:
2. Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումներ
2023 թվականին Ռուսաստանից Հայաստան բանկերի միջոցով ոչ առևտրային փոխանցումները կազմել են 735 մլն դոլար՝ նվազելով 2013-ի 1,607 մլն դոլարի համեմատ։ Նախնական տվյալներով, 2024-ին ևս փոխանցումների մեծ մասը կատարվել է Ռուսաստանից։
3. Պետբյուջեի եկամուտները 2024-ին
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2024 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին պետբյուջեի եկամուտները կազմել են 2.269 տրլն դրամ։ 2025-ի բյուջեով նախատեսվում է եկամուտների աճ՝ մինչև 2.837 տրլն դրամ։
4. Երևանում տոմսային համակարգի նոր հնարավորությունները
Երևանի քաղաքապետարանը ներկայացրել է տոմսային վճարման 4 եղանակ՝ տրանսպորտային քարտ, QR կոդ, բջջային հավելված և բանկային քարտ։ Արտոնյալ կարգավիճակ ունեցող քաղաքացիները կարող են անցնել նույնականացում համայնքապետարանում կամ TellCell գրասենյակներում։
5. ԱՄՆ-ի հրդեհների տնտեսական վնասները
Անկախ գնահատականներով՝ ԱՄՆ-ում բռնկված հրդեհների հասցրած վնասները կարող են հասնել 150 մլրդ դոլարի։ Հայաշատ շրջաններում նույնպես արձանագրվել են վնասներ՝ ամբողջությամբ այրվել է Սահակ-Մեսրոպ վարժարանը։ Հայերի շրջանում զոհեր չեն արձանագրվել։
6. Չինաստանի արտաքին առևտրի աճը
2024-ին Չինաստանի արտաքին առևտուրը ավելացել է 5%-ով՝ կազմելով 43.85 տրլն յուան։ Արտահանման և ներմուծման ծավալները պահպանել են դինամիկ աճ՝ ամրապնդելով Չինաստանի դերը համաշխարհային առևտրում։
7. Հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը
Հայաստանը և ԱՄՆ-ն արձանագրել են մաքսային և հարկային վարչարարության ոլորտում հաջողություններ։ Կողմերը կարևորել են անվտանգ և արդյունավետ առևտրային միջավայրի ստեղծումը։
8. Ուկրաինայի գնաճի աճը
2024-ին Ուկրաինայում տարեկան գնաճը հասել է 12%-ի՝ կրկնակի գերազանցելով 2023-ի ցուցանիշը։ Ամենամեծ թանկացումները գրանցվել են բանջարեղենի և ձեթի շուկայում։
9. Ճապոնիայի պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ
Ճապոնիան արգելել է 335 տեսակի ապրանքների ներմուծումը Ռուսաստանից՝ ընդգրկելով հատուկ սարքավորումների և գործիքների մասեր։ Պատժամիջոցներ են կիրառվել նաև 11 ֆիզիկական, 51 իրավաբանական անձի և 3 բանկի նկատմամբ։