Պուտին. Ռուսաստանը կկարողանա համաշխարհային շուկա մատակարարել 50 մլն տոննա հացահատիկ
Ռուսաստանն այս տարի նախատեսում է լավ բերք ստանալ, և երկիրը կկարողանա համաշխարհային շուկա մատակարարել մոտ 50 մլն տոննա հացահատիկ։ Այս մասին BRICS-ի գագաթնաժողովում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը,- փոխանցում է RIA Novosti-ն։ «Լավ բերք ունենք։ Տա Աստված, մեզ մոտ ամեն ինչ լավ լինի։ Իսկ այն 37 միլիոն տոննայից, որը մենք մատակարարում ենք համաշխարհային շուկա այս տարի, մենք, ամենայն հավանականությամբ, կկարողանանք համաշխարհային շուկա մատակարարել 50 միլիոն տոննա հացահատիկ»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Նա նաև ընդգծել է, որ երկիրը պատրաստ է կատարել իր պայմանագրային բոլոր պարտավորությունները և մատակարարել համաշխարհային շուկան, բացի հացահատիկից, էներգիայից և պարարտանյութերից։
«Ռուսաստանը պարենամթերքի համաշխարհային շուկայում նշանակալից և պատասխանատու մասնակից է, և մենք, անշուշտ, պատրաստ ենք շարունակել բարեխղճորեն կատարել մեր բոլոր պայմանագրային պարտավորությունները ՝ կապված գյուղատնտեսական ապրանքների, պարարտանյութերի, էներգակիրների և այլ կարևոր ապրանքների մատակարարման հետ», — ասել է Պուտինը։
Բացի այդ, Ռուսաստանի ղեկավարը խոսել է զարգացող երկրներում պարենային խնդիրների նկատմամբ արևմտյան երկրների ցինիկ վերաբերմունքի մասին ՝ մատնանշելով, որ հացահատիկի գների աճն ամենաշատը հարվածել է իրենց։