Ինչ են ասում վիճակագրական տվյալները ՀՀ առևտրային բանկերի աճի մասին
2024 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ առևտրային բանկերի ավանդների ծավալը կազմել է 5,960,193 մլն դրամ՝ ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տրամադրած տվյալների։ Նախորդ տարվա համեմատ՝ ավանդների ընդհանուր ծավալը աճել է 10.8%-ով կամ 579,419 մլն դրամով։
Հատկանշական է, որ ոչ ռեզիդենտների ավանդները կազմել են 1,361,918 մլն դրամ, իսկ ռեզիդենտներինը՝ 4,598,275 մլն դրամ:
Ռեզիդենտների ավանդների վիճակը
Ռեզիդենտների ավանդներից 61.6%-ը, որը կազմում է 2,833,829 մլն դրամ, պահվում է ՀՀ դրամով՝ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ 18.4% աճով։ Մնացած 38.4%-ը կամ 1,764,446 մլն դրամը բաժին է ընկնում տարադրամով ավանդներին, որոնք նույնպես աճել են՝ 3.7%-ով։
Բանկային հաճախորդների և հաշիվների թիվը՝ 2024-ի օգոստոսին
Հայաստանի առևտրային բանկերում սպասարկվող հաճախորդների թիվը օգոստոս ամսվա դրությամբ հասել է 4,896,637-ի, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 10.8%-ով կամ 476,948 հաճախորդով։ Այս աճի մեջ գերակշռում են ֆիզիկական անձինք՝ 4,686,228, իսկ իրավաբանական անձինք կազմում են 210,409։
Բանկերում հաճախորդների հաշիվների ընդհանուր քանակը կազմել է 10,167,463, ինչը 14․2%-ով աճել է 2023թ.-ի համեմատ։ Ֆիզիկական անձանց հաշիվները կազմում են 9,716,898, իսկ իրավաբանական անձանց հաշիվները՝ 450,565։
Այս տվյալները ցույց են տալիս առևտրային բանկերի աճը ավանդների և հաճախորդների թվաքանակի առումով, ինչը արտացոլում է Հայաստանում ֆինանսական հատվածի զարգացումը։
Վարկային կազմակերպությունների վարկերի ծավալը 2024թ-ի սեպտեմբերին
2024 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների վարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 340.99 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականի համեմատ աճելով 15.4%-ով կամ 45.45 մլրդ դրամով։
Ռեզիդենտներին և ոչ ռեզիդենտներին տրամադրված վարկեր։ Ռեզիդենտներին տրամադրվել է ընդհանուր 312.37 մլրդ դրամի վարկ, իսկ ոչ ռեզիդենտներին՝ 28.61 մլրդ դրամ։
Տարադրամով և դրամով տրամադրված վարկեր։ Ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի 20.8%-ը կամ 64.9 մլրդ դրամը բաժին է ընկնում տարադրամով վարկերին, որոնց ծավալը նվազել է 4.2%-ով։ Մնացած 79.2%-ը կամ 247.47 մլրդ դրամը տրամադրվել է ՀՀ դրամով, որի ծավալն աճել է 17%-ով։
Այս տվյալները վկայում են վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող դրամական միջոցների աճի մասին՝ ռեզիդենտների մասով դրամային վարկերի գերակշռությամբ։