Երևանի գլխավոր հատակագծի նախագիծը հաստատվեց ավագանու նիստում
Սեպտեմբերի 10-ին Երևանի ավագանու նիստին ներկայացվեց և հաստատվեց «Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագիծը հաստատելու մասին» նախագիծը: Նոր փաստաթուղթը նախատեսում է լուծումներ և բարեփոխումներ քաղաքի տարբեր խնդիրների ուղղությամբ, նպատակ ունենալով ապահովել քաղաքի զարգացումն ու համայնքային կյանքի բարելավումը:
Գլխավոր նպատակը՝ Երևանին համապատասխան զարգացում
«Երևաննախագիծ» ՓԲ ընկերության տնօրենի պաշտոնակատար Անդրանիկ Սեդոյանը նշեց, որ փաստաթուղթը կարևոր է հատկապես երևանցիների շահերի պաշտպանության տեսանկյունից։ Չնայած այն չի տալիս բոլոր հարցերի վերջնական լուծումը, փաստաթուղթը նախատեսում է որոշակի սահմանափակումներ բակային տարածքների նկատմամբ։ Օրինակ՝ սահմանվել է, որ համայնքային հողերի վրա հնարավոր չի լինի նոր շինություններ կառուցել, ինչն ավելի կբարդացներ իրավիճակը թաղամասերում:
Կանաչ տարածքների ընդլայնում և պահպանություն
Նոր նախագիծը հատուկ ուշադրություն է դարձրել քաղաքի կանաչ տարածքների ավելացմանը: Ճշգրտվել են այգիների ցանկը և մակերեսները, և արդյունքում, երկու անգամ ավելացել են կանաչ տարածքները։ Ծիծեռնակաբերդի և Եռաբլուրի տարածքներում հիմնվել են անտառային գոտիներ, իսկ Հրազդանի կիրճին տրվել է հատուկ պահպանվող տարածքի կարգավիճակ, ինչը հետագայում բացառելու է կառուցապատումը։
Տրանսպորտային ցանցի արդիականացում
Տրանսպորտային ոլորտում ևս նախատեսվում են փոփոխություններ. թարմացվել են Երևանի ճանապարհատրանսպորտային ցանցը, ինչպես նաև փաստաթղթում ընդգրկվել են նոր կառուցված և կառուցվելիք ճանապարհները:
Քաղաքային պլանավորումն ապագայում կդառնա թվային
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ այս նախագիծը միայն միջանկյալ փուլ է, իսկ հաջորդ քայլը քաղաքի պլանավորման գործընթացը թվային դաշտ տեղափոխելն է: Երևանի GIS համակարգի ներդրմամբ, քաղաքի ենթակառուցվածքների տվյալները կհավաքվեն և կկառուցվեն մեկ միասնական թվային քարտեզում: Սա կդարձնի պլանավորումն ավելի հաշվարկելի և տրամաբանական։
Անցումային լուծումներ՝ ապագայի համար
«Հանրապետություն» խմբակցության անդամ Նելլի Ղարդյանը հայտարարեց, որ խմբակցությունը կքվեարկի նախագծի օգտին, բայց նշում է, որ այն անցումային է և պետք է հետագա մշակումների ենթարկվի: Ավագանին միաձայն հաստատեց նախագծի ընդունումը, ինչը նշանակում է, որ Երևանը մոտակա տարիներին կզարգանա նոր, ժամանակակից պլանավորման հիման վրա։
Եզրափակում
Երևանի նոր գլխավոր հատակագիծը ոչ միայն շեշտադրում է քաղաքի ֆիզիկական բարելավումը՝ կանաչ տարածքների ավելացումից մինչև տրանսպորտային ցանցի բարելավում, այլև միտված է ապագայի ուղղությամբ քաղաքային պլանավորումը թվայնացնելուն: