Ինչո՞ւ է բրիտանական խոշորագույն բանկը՝ HSBC-ն հեռանում Հայաստանից
Հայաստանի խոշորագույն բանկը՝ Արդշինբանկը, օրերս հայտարարեց HSBC Holdings plc-ի դուստր ընկերության՝ HSBC Europe B.V.-ի հետ համաձայնության գալու մասին՝ Հայաստանում վերջինիս դուստր բանկի ձեռքբերման վերաբերյալ։
«HSBC Բանկ Հայաստան»-ը հիմնադրվել է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն «Midland Armenia Bank» ԲԸ անվանումով 1996 թ -ին, իսկ 1999 թ -ին վերանվանվել է «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ: Այս HSBC խմբին ամբողջությամբ պատկանող դուստր ընկերություն է։
HSBC -ն աշխարհի խոշորագույն ֆինանսական կոնգլոմերատներից մեկն է, ակտիվների և շուկայական կապիտալիզացիայի առումով Միացյալ Թագավորության ամենամեծ բանկը: Աշխարհի խոշորագույն հանրային ընկերությունների վարկանիշում Forbes Global 2000-ի տվյալներով 2018 թվականին զբաղեցրել է 17-րդ տեղը, իսկ ամենաթանկ ապրանքանիշերի ցանկում՝ 52-րդ տեղը։ 2017 թվականի դրությամբ այն զբաղեցնում է 7-րդ տեղը խոշորագույն բանկերի ցանկում՝ ըստ ակտիվների չափի։ Գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Լոնդոնում։ HSBC-ի մանրածախ ցանցը ներառում է մոտավորապես 3900 մասնաճյուղ Ասիայի, Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի, Հարավային Ամերիկայի և Աֆրիկայի 67 երկրներում և սպասարկում է մոտ 39 միլիոն հաճախորդի: Գործունեության հիմնական շրջաններն են Մեծ Բրիտանիան և Հոնկոնգը։ 2011 թվականից այն դասվում է համաշխարհային համակարգային նշանակություն ունեցող բանկերի շարքին։
Ո՞րն է HSBC- Հայաստանից հեռանալու պատճառը
«Որոշումը կայացվել է ռազմավարական վերանայման արդյունքում։ Չնայած այն հանգամանքին, որ HSBC Հայաստանի ցուցանիշները բարձր են եղել, այնուամենայնիվ, HSBC Խմբի ռազմավարությունն է՝ կապիտալը վերաբաշխել կապերի ապահովման և ռազմավարական նշանակության տեսանկյունից ավելի լայն հնարավորություններ ընձեռող համաշխարհային ուղղություններ։ Այս համատեքստում Խումբը իր բիզնեսի համար նպատակահարմար չի գտել շարունակել իր ներկայությունը Հայաստանում»,- նշում են բանկից։
Տնտեսագետ, գործարար Սմբատ Նասիբյանը Banksnews.am-ի հետ զրույցում նշում է․ այս բացատրությունից կարող ենք ենթադրել, որ Հայաստանն այլևս հետաքրքիր չէ HSBC-ի համար։